Bulaşık Makinesi Tozu

Başlığı yazarken bile ‘deterjan’ demek istemediğim anlaşılıyor mu? 🙂

Bulaşık makinesinde kullanılan deterjanlar ne kadar ‘green’, ‘organik’, ‘ekolojik’ de olsa onlara gerçekten ihtiyacımız var mı dediğimizde bu tarifleri denemeye karar verdik. Hepsi farklı. Bazıları size uyabilir, bazıları uymayabilir. Nedenlerinden bahsetmiştik; her bölgenin su kireç oranı, makinelerin çalışma sistemi, bulaşıkların ne kadar makinede beklediği vs vs.

Birini deneyip memnun kalmazsanız diğerine bakın. Maddelerin oranları ile minik minik oynayın. ‘İşte bu’ diyeceğiniz bir tarif mutlaka olacaktır. 

Limonlarla yapılan sıvı tarif de burada >> http://atiksizev.com/2018/09/19/limonlu-bulasik-sivisi/

Bu seferki toz tarifinin malzemeleri her zaman evde kullandıklarımızdan.

Malzemeler:

 • 1 bardak çamaşır sodası
 • 1 bardak karbonat
 • 1 bardak sitrik asit (Limon tuzu)
 • 1/2 bardak tuz

Hepsini iyice karıştırıyor ve ağzı açık bir kaba alıyoruz. İçeriğindeki sitrik asit kapalı ortamda nemle karışırsa tozu taşlaştırmaya başlar. Bu nedenle birkaç gün bu kapta karıştırmaya devam ederseniz sertleşmesini engelleyebilirsiniz. Birkaç gün sonra topaklanma hali sona erdiğinde olmuş demektir, o zaman kapaklı cam kavanozda saklayabilirsiniz.

Kullanımı: makinenizin deterjan gözüne veya tabanına bir yemek kaşığı.

Parlatıcı gözüne her zamanki gibi elma veya portakal kabuğu sirkesi koyun.

Tarife buradan http://atiksizev.com/2018/10/24/limon-portakal-mandalina-sirkesi/ ve buradan http://atiksizev.com/2018/04/04/elma-sirkesi-coplerinden/ ulaşabilirsiniz.

Bulaşıklarda daha iyi netice alabilmek için tüm bulaşığınızı bekletmeden az su ve fırça yardımıyla durulayarak makineye yerleştirin. Beklemesi gerekiyorsa suya koyun. Amaç daha fazla su ve enerji harcamak değil elbette. Buna göre minimum miktarda su ile kuru artıkların kalmasını engellemeye çalışmalıyız.

Bu arada bizim evde bulaşık makinesi her gün çalışmıyor. Ne zaman tamamen dolarsa o zaman çalışıyor. Bu arada içinde kötü kokuların ve bakterilerin oluşmasını engellemek için arada bir makinenin içine sirkeli su karışımımızdan sıkıyorum. Bu karışıma da ‘iksir’ adını verdik çocuklarla.

“Bulaşık Makinesi Tozu” için 11 yanıt

 1. Merhaba, çevreyi kirletmeyelim, israf etmeyelim diye çabalarım kendimi bildim bileli (annem ve ilkokul öğretmenim sağolsun) bunun yeterli olmadığı aşikar. Sizi takip ediyorum instagramdan. Sizin burada verdiğiniz tarifleri uygulayarak başlayacağım atıksız yaşama inşallah. Merak ettiğim bir kaç şey var, cevaplarsanız çok sevinirim. Atölye çalışmaları ile öğretilen tarifler sizin verdiğiniz bu tarifler temelli diye tahmin ediyorum öyle midir Size böyle bir dönüş
  oldu mu? Kilo ile karbonat, limon tuzu gibi malzemeleri ne dükkanlarından alıyoruz, çok cahilce bulabilirsiniz bu soruyu 😊 şimdiden teşekkür ederim, kolay gelsin.

  1. Elif hanım merhaba,
   Bu adımı atmaya karar vermeniz nefis!
   GreenPeace ile atölyeler yaptık. Orada bendeki tarifleri uygulamaya başladık. Devamı da oldu. Bahsettiğiniz bunlarsa evet.
   Onun dışında da zaten bir çok farklı tarif internette var.
   Ben bu malzemeler için toptan alımlarımı aktardan yapıyorum. Kimya firmaları da satıyor.
   Bu yolda başkalarına da ilham olmanız dileğiyle…

 2. Teşekkür ederim paylaşımlarınız için . Ben karbonat – boraks-limon tuzu kullanıyorum. Çamaşır sodası zararlı değil mi acaba. Ben Boraks için de emin değilim ama daha iyi bir alternatif bulamadım

  1. Oya hanım merhaba,
   Buğday Derneği sayfasından alıntıyı paylaşmak isterim:
   “Çamaşır sodası: Sodyum karbonat adlı bir mineraldir. Çok az miktarda yakıcı olup katı ve sıvı yağlar, kir ve pek çok petrol ürününün etkin temizleyicisidir. Aynı zamanda su yumuşatıcı ve sabun köpürtücü özellikleri de bulunur. Yakıcı özelliği nedeniyle, uygularken lastik eldiven kullanmak doğru olur. Zararlı kimyasal dumanlara neden olmaz. Klorsüz olanı tercih edin.

   Boraks: Su, oksijen, sodyum ve bordan meydana gelen, antiseptik, antifungal, antibiyotik, koku giderici ve dezenfektan özellikleri olan doğal kaynaklı bir mineraldir. Küflenmeyi önler. Boraks yutulursa zehirlidir. (Eczane ve aktarlarda bulunabilir.)”

 3. Merhaba, şu an evimde taneli limon tuzu var ve bu tarifte limon tuzunu öğütmeden kullanabilir miyim sizce, öyle de işe yarar mı? 😊

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir