Bulaşık Makinesi Tozu

Başlığı yazarken bile ‘deterjan’ demek istemediğim anlaşılıyor mu? 🙂

Bulaşık makinesinde kullanılan deterjanlar ne kadar ‘green’, ‘organik’, ‘ekolojik’ de olsa onlara gerçekten ihtiyacımız var mı dediğimizde bu tarifleri denemeye karar verdik. Hepsi farklı. Bazıları size uyabilir, bazıları uymayabilir. Nedenlerinden bahsetmiştik; her bölgenin su kireç oranı, makinelerin çalışma sistemi, bulaşıkların ne kadar makinede beklediği vs vs.

Birini deneyip memnun kalmazsanız diğerine bakın. Maddelerin oranları ile minik minik oynayın. ‘İşte bu’ diyeceğiniz bir tarif mutlaka olacaktır. 

Bu seferki toz tarifinin malzemeleri her zaman evde kullandıklarımızdan.

Malzemeler:

  • 1 bardak çamaşır sodası
  • 1 bardak karbonat
  • 1 bardak sitrik asit (Limon tuzu)
  • 1/2 bardak tuz

Hepsini iyice karıştırıyor ve ağzı açık bir kaba alıyoruz. İçeriğindeki sitrik asit kapalı ortamda nemle karışırsa tozu taşlaştırmaya başlar. Bu nedenle birkaç gün bu kapta karıştırmaya devam ederseniz sertleşmesini engelleyebilirsiniz. Birkaç gün sonra topaklanma hali sona erdiğinde olmuş demektir, o zaman kapaklı cam kavanozda saklayabilirsiniz.

Kullanımı: makinenizin deterjan gözüne veya tabanına bir yemek kaşığı.

Parlatıcı gözüne her zamanki gibi elma sirkesi veya beyaz sirke koyun. Bulaşıklar için bu iki sirkenin de limonla (veya portakal) zenginleştirilmiş olanlarını tercih edin derim. Onu da kendimiz yapıyoruz tabi ki. 

Tarife buradan http://atiksizev.com/2018/08/06/mis-kokulu-sirke/ ulaşabilirsiniz. 

Bulaşıklarda daha iyi netice alabilmek için tüm bulaşığınızı bekletmeden az su ve fırça yardımıyla durulayarak makineye yerleştirin. Beklemesi gerekiyorsa suya koyun. Amaç daha fazla su ve enerji harcamak değil elbette. Buna göre minimum miktarda su ile kuru artıkların kalmasını engellemeye çalışmalıyız.

Bu arada bizim evde bulaşık makinesi her gün çalışmıyor. Ne zaman tamamen dolarsa o zaman çalışıyor. Bu arada içinde kötü kokuların ve bakterilerin oluşmasını engellemek için arada bir makinenin içine sirkeli su karışımımızdan sıkıyorum. Bu karışıma da ‘iksir’ adını verdik çocuklarla.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir