Sorular-Cevaplar

Bu kısımda en çok sorulan sorular ve cevaplarını yayınlamak iyi olur diye düşündüm!

 • Sıfır Atık nedir? Bir yaşam biçimidir. Atıklarımızı geri dönüştürebilmek, çöplerimizi çöpe atmak değildir. Çok daha temel bir anlayıştır. Yaşam ihtiyaçlarını karşılarken doğaya zararlı atıklar yaratmamaktır. Aslında çok basitçe ‘Bu dünyayı paylaştığımız diğer tüm canlılar nasıl yaşıyorsa öyle yaşayabilmektir’. 
 • Sürdürülebilirlik nedir? Sürdürülebilirlik daimi olma yeteneği olarak adlandırılabilir. Ekoloji bilimindeki anlamı ise biyolojik sistemlerin çeşitliliğinin ve üretkenliğinin devamlılığının sağlanmasıdır. Birleşmiş Milletler Çevre ve Kalkınma Komisyonu’nun 1987 yılı tanımına göre: “İnsanlık, gelecek kuşakların gereksinimlerine cevap verme yeteneğini tehlikeye atmadan, günlük ihtiyaçlarını temin ederek, kalkınmayı sürdürülebilir kılma yeteneğine sahiptir.”  ~Alıntı:Vikipedi~
 • Çöplerinizi nasıl atıyorsunuz?  Sıfır atık yaşam şekli sonunda gerçekten atıksız olabilmeye giden bir yol. 5 temel prensibi (Reddet-Azalt-Yeniden kullan-Geri dönüştür-Çürüt) doğru uyguladığınızda hedefe ulaşıyorsunuz. Şu anki yaşamımızda henüz sıfır noktasında değiliz, ama çok yol aldık. İhtiyacımız olmayan ürünleri-hediyeleri-bedavaları almıyor, gerektiği kadar alıyor, dönüştürerek kullanıyor, paketli gıda tüketmiyor(ya da en az tüketiyoruz), mutfak atıklarını kompost yöntemi ile çürütüyoruz. Bunların sonucunda gayet az çöp çıkıyor. Onlar için şu anda patates nişastasından yapılan poşetleri kullanıyoruz.
 • Patates nişastasından yapılan çöp poşetleri ile ilgili görüşler neler? Dünyada süregelen tartışmalarda şunu belirtiyorlar: nişasta çöp poşeti komposta gidecek ürünlerle beraber çözünüyorsa kullanım amacını karşılıyor, ancak çöp alanlarına gidip diğer tip poşetlerle üst üste yığılarak havasız kalıyorsa yine metan gazı üreterek sorununu yaratıyor. Tek avuntumuz çürüdüğünde doğaya zarar vermeyecek bir materyal olması. Asıl amaç çöp çıkarmadan yaşamak olmalı.
 • Buzlukta saklama için ne kullanıyorsunuz? Cam kavanozlar kullanıyoruz. Her şeyi onlarda saklamak mümkün. Sadece sıvı koyduğunuzda tam doldurmayın, boşluk bırakın. Cam şişe değil, kavanoz kullanıyoruz. Uzun zamandır bu şekilde donduruyoruz, henüz kırılan olmadı!
 • Kullan at kağıt havlu vs yerine yıkayarak kullandığınız bez ve havlular için su ve enerji harcanmıyor mu? Bu ikisi kıyaslanamayacak ölçüde farklı. Kullan at ürünlerin tüm aşamalarında -üretiminde, paketlenmesinde, taşınmasında ve atık olarak yığılmasında- enerji ve su harcanıyor. Sadece bunlar değil, hammadde ve işgücü de. Taşınması için atmosfere zararlı gazlar salınmaya devam ediyor. Çoğu ürün geri dönüştürülmesi güç plastik paketlemeyle kaplanıyor. Detayları saymadım. Tüm bunlar karşısında bizim evde kullandığımız bezleri biriktirerek ve kendi hazırladığımız doğal karışımlarla yıkıyor olmamız gayet tasarruflu bir uygulama.
 • Kompost nedir? Nasıl yapılır? Kompost organik mutfak atıklarının (sebze, meyve kabukları, çay, kahve posası, yumurta kabukları, yaprak, kabuk, bokashi türü kompostta et, kemik, süt ürünleri de çürütülebiliyor) çürütülmesi yolu ile toprak için çok verimli bir gübreye dönüştürülmesi işlemi. Farklı türleri var. Öğrenmek için permakültür organizasyonları, buğday derneği veya benzeri grupların web sitelerine, eğitimlerine bakabilirsiniz. İşi bilen kişilerden öğrenmek en doğrusu diye düşünüyorum. Biz bahçede soğuk kompost yöntemi ile mutfak atıklarını çürütüyor ve toprağa gübre olarak değerlendiriyoruz. 
 • Boraks zehirli midir? “Boraks, su, oksijen, sodyum ve bordan meydana gelen, antiseptik, antifungal, antibiyotik, koku giderici ve dezenfektan özellikleri olan doğal kaynaklı bir mineraldir. Küflenmeyi önler. Boraks yutulursa zehirlidir. (Eczane ve aktarlarda bulunabilir.)”  ~Alıntı:Buğday Derneği~
 • Çamaşır sodası ve karbonatı nereden alabiliriz? Aktarlar ve kimya firmalarından bulabilirsiniz.
 • Balmumunu nereden bulabiliriz? Biz arıcılardan alıyoruz. Genelde seyahatlerimiz sırasında veya tanıdık arıcılardan tedarik ediyoruz. Kimya firmalarında da bulunuyor.
 • Saf yağlar nedir? Esansiyel yağlar da denir. Bir bitkinin, çiçeğin kök, gövde, yaprak veya kabuklarından distilasyon yöntemi ile elde edilen yağlardır. Bitkilerde bulunan bu anti bakteriyel, anti fungal ve anti septik yağlar onları hastalıklara ve zararlılara karşı korur. Bu nedenle tarihte tıp alanında yağlardan hep faydalanılmıştır. Kokuları ve iyileştirici etkilerinden fiziksel ve psikolojik tedavilerde yararlanılmaktadır. 
 • Streç film yerine ne kullanabiliriz? Balmumu emdirilmiş pamuk bezler tüm sebze, meyve ve tabakların üzerine hafifçe yapışarak kullanılabiliyor. Balmumu bez yazıp arama yaparsanız markalara da ulaşabilirsiniz. 
 • Bez çantalarla alışveriş yaptığınızda nasıl tartılıyor, etiket yapıştırılıyor? Aynı naylon poşetteki gibi tartılıyor. Üstten açıp bakarak içeriğini görebiliyorlar. Etiketi üzerine yapıştırıyorlar ve kolayca çıkabiliyor. Pazarlarda satıcılar çok memnun oluyor, çünkü artan poşet maliyetlerini düşürüyoruz. Marketlerde ise gülümsemeye yol açan güzel bir etkileşim yaşanıyor.
 • Sirke ev temizliğinde yeterli mi? Hijyeni sağlayabilir mi? Sirke içerdiği yüksek asit sayesinde zararlı bakterilerin birçoğunu öldürebilir. Ev temizliğinde hijyeni sağlar.
 • Elinizdeki deterjanları, plastikleri ne yaptınız? Ben kullanan kişilere vererek değerlendirdim. Ama siz ürünleri bitirene kadar tüketip geçiş sürecinizi yavaşça yapabilirsiniz. Bizim evdeki dönüşümün tamamlanması 1 yıl aldı.
 • Mutfağınızda hiç plastik kaplar yok mu? Plastikle aram hiç bir zaman iyi olmadı. Bu nedenle zaten çok az ürün vardı. Kalanları da bu süreçte vererek elden çıkarttım. Şu anda sadece salata yıkamak için kullandığımız süzgeçli kap ve silikon spatulamız var. Onlar da yakında yolcu olur sanıyorum. Kapaklı cam ve porselen kaplar, balmumu kumaşlar, çelik materyaller gayet yeterli.