Badem Sütü

Resim koyduğumda çok soru geldiği için bazı tarifleri buraya da ekliyorum artık! Marketten almak yerine evde yapmak da sıfır atık yaşamın olmazsa olmazlarından.

Süt tüketmeyi bıraktığımda bu tarifi 4-5 günde bir tekrarlıyorum. İki türü var: biri tembel gününüz için, diğeri çalışkan zamanlarınız için.

Malzemeler:

  • 1 bardak çiğ badem
  • 4 bardak içme suyu
  • Süzgeç veya tülbent

Bademleri suyla ovarak yıkayın ve bir gece boyunca suda bekletin.

Çalışkan gününüz ise bademleri soyun ve sudan geçirip blender’a alın. (Tembel gününüz ise bademleri soymadan blender’a alın.) Süt haline gelene kadar 2-3 dakika çalıştırın ve tamamlanınca süzgeçten (veya tülbent) geçirerek kavanoza alın.

Kalan posasını kek, kurabiye tariflerinde kullanabilirsiniz. Fırında kurutup iri badem unu olarak da değerlendirebilirsiniz. Buzdolabında birkaç gün saklanabiliyor.

Badem sütünü ağzı kapalı cam bir kavanozda buzdolabında saklayın. 3-4 gün içinde tüketmeniz gerekir. Kakao ile karıştırabilirsiniz. 

Yazıyı önemli bir dip not ile bitirmek gerekir (Bir takipçimin hatırlatması üzerine): Ülkemiz badem üretiminde çok önemli bir yere sahip, ancak piyasada satılan ürünlere baktığımızda özellikle Amerika’dan ithal olduklarını görüyoruz. Yerli üretimi, çiftçiyi ve tarımı desteklemek zenginliğimizi korumanın ilk ve en önemli adımı.  İthal ürünleri talep ettiğimiz sürece yerli ürün üretme imkanı azalarak tükenme noktasına gelecektir. Lütfen badem alırken Türk malı olmasına dikkat edin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir