Elma Kabuklarından Sirke

Sıfır Atık hayat şekli benliğimizi ele geçirdikçe hiçbir şeyi çöp olarak göremez oluyoruz. Tüm sebze, meyve kabukları, sapları komposta giriyor, çürüyerek toprak oluyor. Ama elmalardan sirke yapmak da bir taşla iki kuş vurduğumuz işlerden.

Yemek için yapacaksanız organik elmalar kullandığınızdan emin olmalısınız. Ama elinizde organik olmayanlar varsa onları da ev temizliğinde kullanmak üzere sirkeleştirebilirsiniz.

Bunun için ben basit bir tarif uyguladım. Siz de denemek isterseniz bugünlerde bir elmalı pay veya elma sosu yapıp soyduğunuz tüm kabuklarla elma parçalarını temiz bir tabakta toplayın ve hemen başlayın.

İhtiyacınız olanlar:

 1. Ağzı geniş  bir cam kavanoz (Ölçü litreliktir. Kavanoz büyüklüğüne göre ayarlayabilirsiniz)
 2. Üzerine sarmak için tülbent
 3. Elma kabukları, çöpü -çekirdeklerini çıkartmanız öneriliyor (Üst kısmında boşluk kalacak şekilde kavanozu doldurabildiğiniz kadar)
 4. 2-3 yemek kaşığı elma sirkesi ve sirke anası (elinizde sirke anası yoksa sadece sirke de yeterli)
 5. 1 yemek kaşığı şeker – olmasa da oluyor
 6. İçme suyu

Cam kavanozun üst kısmında bir miktar boşluk kalacak kadar elma parçalarını doldurun. İçme suyunu sirke (ve şekerle) iyice karıştırıp elmaların üzerine dökün. Tamamı su ile kaplanmalıdır. Az kalırsa su ekleyin. Bir kere daha iyice karıştırıp üzerine tülbent sarın.

Musluk suyu olmaması önemlidir, çünkü içindeki klor fermantasyon sürecine etki eder.  (Bu noktada aldığım bir öneri: Musluk suyu 1-2 gün ağzı açık bir kapta bekletilirse kloru uçar.)

Kavanozu ışık almayan oda ısısında bir yere koyun. İlk 24 saatte minik kabarcıklar oluşmaya başlayacak. Her gün ağzını açıp bir kere karıştırın ve elmaların suyun altında kalmasına dikkat edin. Zamanla suyu azalabilir, su ekleyin. Kavanozun ağzında köpük birikimi olursa temizleyebilirsiniz. Kalsa da sorun olmuyor. Bu süre içinde (ilk 1-2 gün) yeni elma kabukları da ekleyebilirsiniz. Birkaç gün içinde köpüklenme iyice artacak ve elmalar dibe çökmeye başlayacaktır. Dibe çökme başladıktan sonra elma eklemeyin.

İlk 3-4 hafta boyunca yapmanız gereken en önemli şey her gün açıp karıştırmak. Bunu yapmazsanız kötü bakteriler üremeye başlar, sirkeniz oluşmaz.

Kabuklar dibe çöktükten sonra parçaları süzüp ayırabilirsiniz. Tülbentle örtüp bu sefer karıştırmadan serin, ışık almayan yerde bekletmeniz gerekecek. Bu da 3-4 hafta kadar alıyor.

Bir ay sonunda üzeri saydam jelimsi zengin bakteri tabakasıyla kaplanacak.  İhtiyacımız olan faydalı bakterilerin yarattığı bir katman ve fermantasyonun ikinci aşaması. Beşinci haftada bu tabaka iyice yoğunlaşır ve (yemek için yapıyorsanız) artık sirkenizin tadına bakmaya başlayabilirsiniz. Bir iki hafta içinde sirkeniz kullanıma hazır hale gelir. İçinde oluşan tabaka iyice kalınlaşıp jelleştiyse içme suyu ve bir miktar sirke içinde temiz bir kaba alıp bir sonraki üretiminiz  için saklayabilirsiniz. Elma parçalarını ve diğer tüm tortuyu temiz bir tülbentten süzerek hazır olan sirkenizi kullanacağınız cam şişeye aktarabilirsiniz.  Kalan atıkları da yine kompost’a(gübre yapımınıza) ekleyebilirsiniz.

Hazırladığınız elma sirkesini kapalı olarak serin, ışıksız bir yerde saklayabilirsiniz. Sirke bozulmaz, aksine olgunlaşır. Üzerinde tekrar bakteri tabakası oluşabilir, bu kısım zararlı değildir.

Sirkenin ev temizliğinde ne şekilde kullanılabileceğine dair yazımı da okuyabilirsiniz. Ev Temizliğinde Elma Sirkesi 

“Elma Kabuklarından Sirke” için 11 yanıt

  1. Evde yapılmış herhangi başka tür bir sirke de eklenebilir.
   Onlar da yoksa bir kaşık bal, birkaç nohut ekleyip deneyebilirsiniz.
   Tam bir reçete için deneyip yeni bir yazı ekleyebilirim.

 1. Bu yaşıma kadar tonlarca sirke yaptım evladım ama hiçbiri sineksiz olmadı.
  Sinek olmazsa sirke de olmaz

 2. Merhaba, elma sirkesi denedim. Su an günlük karistirdigimda çok güzel koku geliyor. Ancak 6,7. Gundeyim elma.parcalari cokmuyor. Acele mi ediyorum acaba?

 3. Sirkenin keskinliğine,koku ve tat olarak daha kaliteli olmasını sağlamak için 1 lt hacime bir tatlı kaşığı bal çok olumlu ve hissedilir biçimde etki ediyor..

 4. Bilgi için teşekkür ederim. Biraz önce sirkemi yaptım. Bakalım nasıl olacak? Tek endişem marketten aldığım elmaları ve sirkeyi kullanmış olmam. Bir de elma kabuklarını az yıkamıştım, soyup tatlıya koyacağız diye. Yarın bir elma daha ekleyeceğim. 🧿🌺

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir