Ev Temizliğinde Elma Sirkesi – Dezenfektan

Elma sirkesi evinizin ve bir çok eşyanın temizliğinde tamamen doğal, harika bir dezenfektan.

Toksik çamaşır suyu veya içinde onlarca kimyasal olan temizleyiciler yerine gönül rahatlığı ile kullanabileceğiniz elma sirkesi ve beyaz sirke içindeki asit sayesinde mikropları öldürebiliyor.

Kokusu ise uçucu olduğundan temizliği yaptıktan bir süre sonra kayboluyor.

Banyo temizliği için bir cam sprey şişeye 1 ölçek sirke ile bir ölçek su koyup karıştırın ve kolayca mikropları öldüren bir temizleyiciye sahip olun. Spreyli cam şişede saklarsanız tuvalet ve yüzeylere sıkmanız kolay olur. Klozet temizliği için 1 bardak sirkeyi içine döküp gece boyunca bekleyin ve sonra sifonu çekin.

Mutfak yüzeylerine de aynısını uygulayabilirsiniz.

Çamaşır makinenizin derin temizliği için 2 bardak sirkeyi deterjan gözüne koyarak sıcak programda çalıştırın. Benim makinemde kesinlikle işe yaradı.

Çamaşır yıkarken yumuşatıcı yerine 1 bardak sirkeyi rahatlıkla kullanabilirsiniz. Çamaşırlar kokmuyor!

Mevsimlik kıyafetleri depolandığı yerden çıkardığınızda üzerinde olan küf vs kokuların giderilmesinde de elma sirkesi çok etkili. Çamaşır makinesinde 1 bardak sirke ile yıkayın ve asın.

Lavabo ve küvetlerdeki kireç ve küf lekeleri için 1 ölçü sıcak suya 1 ölçü sirkeyi ekleyin ve deneyin.

Ütünüzde kireç temizliği için yine 1 ölçü sirke ve 1 ölçü su karışımını ütünüze doldurup buharını çalıştırın. Beklettikten sonra çalkalayıp suyu dökün.

Tüm telefon, bilgisayar, piyano tuşları temizliğini 1:1 ölçüde hazırladığınız sirkeli su ile yapabilirsiniz. Bakterileri kolayca öldürür.

Bardaklardaki çay ve kahve lekeleri için de 1:1 sirkeli suyu bekletip karbonatla yıkayabilirsiniz.

Bulaşık makinesinin parlatıcı gözüne sirke eklerseniz parlaklık için yeterlidir.

Kahve makinenizin temizliği için 2 bardak suya 1 bardak sirke ekleyip birkaç kere bu karışımla çalıştırabilirsiniz. Aynı zamanda kireç sökecektir.

Buzdolabı kapısındaki küf temizliği için de 1:1 ölçü ile kullanabilirsiniz.

Meyve ve sebze yıkarken de sirkeli suda bekletmenin üzerinde kalan bazı pestisit ve bakterileri temizlediği de biliniyor.

Sirke tamamen doğal, sağlığımıza ve güzel dünyamıza zararı olmayan bir yardımcı ve evimizin olmazsa olmazı. Deneyin ve toksik ürünlerle vedalaşın.

 

“Ev Temizliğinde Elma Sirkesi – Dezenfektan” için 9 yanıt

 1. Merhaba, son postunuzdan başlayıp okuyarak buraya kadar geldim 🙂 1 ölçü sirkeye (yemeklere de kullandığım bir sirkeydi) 2 ölçü su koyup karıştırdım. Temizlik amacıyla sehpaya sıktığımda hissiyat olarak beni rahatsız etti. Yapış yapış bir histi. Sizce nedeni nedir? Acaba kabım mı yeterince iyi temizlenmemişti? (Saç spreyinin şişesini kullanmıştım)

  1. Merhaba, evimde ve iş yerimde sirke:su karışımımızı bütün cam yüzeylerin temizliğinde kullanıyoruz.
   Söylediğiniz şekilde bir durum yaşamadık.
   Neredeyse emin olarak söyleyebilirim ki saç spreyi malzemesinden kalan artıklar olmalı sorumlu!

 2. Merhaba hepsine katılıyorum biri hariç meyve ve sebze kaya tuzu kullanarak arındırması daha iyi olur çünkü sirke meyve ve sebzeye daha çok yapışmasını sağlıyor arındırmak yerine.

  1. Evet bu konuda da bir türlü fikir birliği sağlanamamış gibi gözüküyor. Ben de karbonatla arındırılmasını duymuştum. Zaten o da bir çeşit tuz.

 3. Merhabalar
  Camasir ve bulasik makinem icin markanin ureticileri sirke kullanmami onermediler siddetle. Makinenin aksamlarina zarar verdigini 3 sene icinde bozulabilecegini soylediler. Cunku asit sicak su ile makine aksamlarini mahvediyormus. Lutfen bana biseyler onerebilir misiniz:(

  1. Tabi makinenize zarar gelmeyeceğini söylemem imkansız.
   Keşke laboratuvarım olsaydı ve test edip bunları herkesle paylaşabilseydim.
   Biz evde kullanıyoruz. İki buçuk yıl oldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir