Bal Mumu Kremi

Bal mumu ve yağlarla bu enfes kremi hazırlamak sadece dakikalarınızı alacak!

Bal mumu arılar tarafından altı kenarlı peteği oluştururken salgılanan natürel bir salgı. Peteğin içine de sıvadıkları bu madde bebek arıları ve sonra da balı fiziksel olarak korumanın dışında enfeksiyonlara ve kirleticilere karşı son derece etkili. Peteklerin işi bittikten sonra arıcılar tarafından toplanıp eritiliyor ve kalıplar halinde en çok kozmetik endüstrisinde kullanılmak üzere satılıyor. Günümüzde ayrıca yiyecek ve ilaç sektörlerinde de değerlendiriliyor. Mide sağlığı, kolesterole etkisi üzerinde araştırmalar devam ediyor. 2005 yılında Dubai’de yapılan bir araştırmada Staphylococcus aureus bakterisi ve candida albicans mantarının gelişimini baskıladığı kanıtlanmış. Bunun anlamı anti bakteriyel ve anti fungal özelliklere de sahip olmasıdır.

Kullandığımız ticari cilt ürünlerinin içinde balmumu hep var. Ancak yanında adını bilmediğimiz bir çok toksik madde de yer alıyor. Petroleum gibi bileşenler yerine tamamen doğal olan bu nefis malzemeyi nemlendirici ve cilt koruyucusu olarak kullanabilirsiniz. Kuru cilt sorunu olanlar için kaşıntıyı azaltıyor, cildin nemini dengeliyor. Komedojenik değil, gözenekleri tıkamıyor. Yağların içinde 60 derecelerde kolayca eriyip karışabiliyor.

Bu koruyucu ve besleyici doğal kremin yapımı çok kolay.

Malzemeler:
 • 1 kaşık bal mumu (doğal olanını kullanın)
 • 4 kaşık sızma zeytin yağı
 • 20 damla kokulu yağ (lavanta, yasemin)

Bal mumu ve sızma yağı cam bir kaseye koyup sıcak su dolu bir kabın içine yerleştirin ve bain marie usulü karıştırarak eritin.

Tamamen eridikten sonra 20 damla kokulu yağı da döküp karıştırın ve su dolu kaptan çıkararak sonra kullanacağınız kapaklı cam bir kavanoza boşaltın.

Bir kaç saat donmasını bekleyin ve kreminiz kullanıma hazır!

Bir diğer tarife göre içine bal da karıştırılıyor. Ama henüz denemedim. Bu kavanoz bittiğinde onu da deneyeceğim. Buradan sonuçları paylaşırım!

Bu kremi bebeklerde pişik olan noktalara, her tür kuru cilt bölgesine, dudak çatlaklarına sürebilirsiniz. Kış soğuğuna veya güneş kuruluğuna karşı koruyucu olarak da öneriliyor. Ayakkabı bakımında, deri koltukların silinmesinde de kullanılıyormuş. Egzama ve kuru deri hastalıklarına da faydası olduğu belirtiliyor. Denemeye değer.

Not: Kullandığım bal mumunu online mağazaya koydum. Bu linkten bakabilirsiniz. https://atiksizev.dukkan.im/bal-mumu

“Bal Mumu Kremi” için 22 yanıt

  1. Merhaba, evet balmumu aktarlar, bazı organik marketler ve kimya firmalarında var. Köylerde arıcılık yapanlardan da temin edilebiliyor.

 1. Merhaba benim elimde şuan balından arındırılmış süzülmüş Petek var bunu nasıl değerlendirebilirim.Aktardan almak yerine bunu nasıl dönüştürebiliriz.

 2. Merhaba,

  Ben vegan olduğum için balmumu kullanmak istemiyorum. Onun yerine ne önerebilirsiniz? Shea butter olabilir mi? Teşekkürler

 3. az önce çok kolayca yaptığım tarif.elimde kesinlikle yağlı bir his bırakmadı.balmumunu aktardan buldum.denemeye değer.tesekkür ederim tarif için sevgilisi atıksız ev ailesi

  1. Ben yazılı bir tarife göre hazırladım. Aromaterapist olmadığım için sorunuza doğru bir cevap veremeyebilirim.
   Araştırın lütfen. Sevgiler…

  1. Vücut ve ayaklar için harika. Ancak yüzde kullanmıyorum ben. Bu bölgede hassasiyet farklı. Zeytinyağı bazı ciltlerde gözenek tıkayabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir