Diş Temizliğinde Sadeleş

Evimizde atık azaltma yolumuzda önce en sık kullandığımız ürünleri gözden geçirmek gerekiyor. Banyomuzda bir çok ürün kullanıyoruz. Bu ürünleri hem içerik hem de paketleme olarak incelediğimizde bir çok kimyasal maddenin ve plastik türünün işin içinde olduğunu fark ediyoruz. Atık sularla kimyasallar denizlere karışırken geri dönüştürülemeyen onlarca ton plastik de yeryüzüne yığılıyor.

Her gün dişlerimizi en az iki kez fırçaladığımızı düşünürsek hem diş macunu hem de fırçası önemli birer atık kalemi. Çöpe atılan plastik diş fırçaları doğada çok uzun süre kaybolmadan kalıyor. Her insanın bir yılda kullandığı fırçaları hesapladığımızda da sürekli artan rakamlar karşımıza çıkıyor. Bu nedenle son zamanlarda adını daha çok duymaya başladığımız bambu diş fırçalarını kullanmak herkesin kolaylıkla atabileceği iyi bir adım. Telleri eskidiğinde bir kerpetenle sökülebiliyor ve kalan kısmı tamamen doğal olduğu için kompost içine veya direk toprağa bile bırakılabiliyor. Bir süre içinde ayrışarak toprağa, gübreye dönüşüyor.

Diş macunlarında bulunan onlarca kimyasal madde de atık sularla yer altına, denizlere ve sonunda yiyecek zincirimize karışıyor. Her bir ürünün paketi de plastik tepelerine ilave oluyor.

Tüm bunlar olmadan diş temizliği mümkün değil mi? Tabi ki mümkün!  Sadece su ve fırça ile temizlik mümkün.  Sabahları hindistan cevizi yağı, akşamları çok az sodyum bikarbonat ile de yapılabiliyor. Bunlar dışında farklı karışımlar ve hoş kokular için aromatik yağ eklemek de mümkün. Özellikle nane yağı ağızda aradığımız ferahlık hissini sağlıyor. Ama unutmayın ki amacımız paketli yeni ürünler alıp evde yeni reçeteler denerken daha fazla atık üretmek değil, olabildiğince sade kalmak!

Atıksız evlerin temel listesinde bulunan sodyum bikarbonatı ev temizliğinde, hindistan cevizi yağını ise vücut bakımınızda zaten kullanıyorsanız diş bakımı için de bir miktar ayırmak akıllıca olmaz mı!

Sodyum bikarbonatın çok az kullanılması diş ve diş etlerinin sağlığı için önemli. Bunu yaparken minik bir tuzluğa doldurup fırçanızı ıslattıktan sonra üzerine serperek alırsanız çok daha kolay ve hızlı oluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir