Diş Temizliğinde Sadeleş

Evimizde atık azaltma yolumuzda önce en sık kullandığımız ürünleri gözden geçirmek gerekiyor. Banyomuzda bir çok ürün kullanıyoruz. Bu ürünleri hem içerik hem de paketleme olarak incelediğimizde bir çok kimyasal maddenin ve plastik türünün işin içinde olduğunu fark ediyoruz. Atık sularla kimyasallar denizlere karışırken geri dönüştürülemeyen onlarca ton plastik de yeryüzüne yığılıyor.

Her gün dişlerimizi en az iki kez fırçaladığımızı düşünürsek hem diş macunu hem de fırçası önemli birer atık kalemi. Çöpe atılan plastik diş fırçaları doğada çok uzun süre kaybolmadan kalıyor. Her insanın bir yılda kullandığı fırçaları hesapladığımızda da sürekli artan rakamlar karşımıza çıkıyor. Bu nedenle son zamanlarda adını daha çok duymaya başladığımız bambu diş fırçalarını kullanmak herkesin kolaylıkla atabileceği iyi bir adım. Telleri eskidiğinde bir kerpetenle sökülebiliyor ve kalan kısmı tamamen doğal olduğu için kompost içine veya direk toprağa bile bırakılabiliyor. Bir süre içinde ayrışarak toprağa, gübreye dönüşüyor.

Diş macunlarında bulunan onlarca kimyasal madde de atık sularla yer altına, denizlere ve sonunda yiyecek zincirimize karışıyor. Her bir ürünün paketi de plastik tepelerine ilave oluyor.

Tüm bunlar olmadan diş temizliği mümkün değil mi? Aslında mümkün!  Sadece su ve fırça ile temizlik bile mümkün. 

Sabahları hindistan cevizi yağı, akşamları çok az sodyum bikarbonat ile diş bakımınızı yapabilirsiniz. Bunlar dışında farklı karışımlar ve hoş kokular için aromatik yağ eklemek de mümkün. Özellikle nane yağı ağızda aradığımız ferahlık hissini sağlıyor. Bu üç malzemeyi birleştirerek memnun kalabileceğiniz bir diş macunu hazırlayabilirsiniz.

3 Malzeme ile Diş Macunu

 • 1 yemek kaşığı hindistan cevizi yağı
 • 1 çay kaşığı karbonat
 • 10 damla nane yağı (veya çay ağacı yağı)

Ben h.cevizi yağını katı haldeyken karbonatla birleştiriyorum ve üstüne nane yağını ekleyip bir kere daha karıştırıyorum. Sonra sterilize ettiğim mini cam kavanoza alıyorum.

Ağzı kapalı ve serin bir yerde muhafaza edin ve diş fırçasını içine sokarak almayın. Ben temiz bir spatula (veya çay kaşığı) ile alıyorum. 

2-3 ayda bir yenilemek de iyi fikir olur. Zaten o sürede tükeniyor bu miktar.

Sodyum bikarbonatın çok az kullanılması diş ve diş etlerinin sağlığı için önemli. Eğer sadece sodyum bikarbonatı kullanıyorsanız, bunu yaparken minik bir tuzluğa doldurup fırçanızı ıslattıktan sonra üzerine serperek alırsanız çok daha kolay ve hızlı oluyor.

“Diş Temizliğinde Sadeleş” için 3 yanıt

 1. Merhaba, sodyum bikarbonatın haftada 1 kezden fazla diş temizliğinden kullanımının diş ve diş etlerine zarar vereceği şeklinde yazılar okudum. Bununla ilgili bir yorumunuz var mı acaba?
  Teşekkürler

  1. Diş hekimleri genellikle önermiyor. Yağların içine az miktarda katılarak kullanılması daha sağlıklı olabilir belki.
   Ben iki yıldır farklı tarifleri deniyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir