Fıstık Ezmesi

Yaşam biçimi değişiklikleri yapmaya başladığımızda ev ahalisinin alışkanlıklarına da sıkça dokunmak zorunda kaldım. Özellikle çocuklar minikliklerinden bu yana çok az abur cubur ve paketli gıda tüketmiş olsalar da ellerinden bu hakkın alınmasına kızıyorlar. 

Evde bir çok şeyi kendimiz hazırlıyoruz. En az miktarda hazır gıda alıyoruz. Çocuklar içinse birkaç kaçamak aralıklarla oluyor. Bunlardan biri de fıstık ezmesi. Doğalını yapan firmalar var. İçinde palm yağı kullanılmış olanları almıyoruz. Ama bu kadar kolayca yapılabilen bir şeyi kendi bildiğimiz içerikler hazırlamak varken neden dışarıdan alalım. Evde yapılabilenler listesine fıstık ezmesi de bu şekilde girdi. Hatta blog için yeni bir kısım açtım: Yeme-İçme Tarifler (Blog Alt Menüde). Hepsinin tariflerine burada yer vereceğim. Belki siz de denemek istersiniz.

Gerekli Malzemeler:

  • Yarım kilo yer fıstığı
  • 1 yemek kaşığı bal veya pekmez
  • 2-4 yemek kaşığı zeytinyağı

Yer fıstığını işlenmemiş olarak almalısınız. Kalın kabuklu ise kabuklarından ayırdıktan sonra az ateşte kavurmanızı öneririm. Sonrasında ince kabukları ayıklayarak hepsini mutfak robotuna alın. Üzerine zeytinyağı ve bal ya da pekmezi ekleyin ve 2-3 dakika kadar çalıştırın.

Arada durdurup karıştırırsanız daha iyi ezilir. Zeytinyağı miktarını sevdiğiniz kıvama göre ayarlayın. Az koyarsanız daha kuru, çok koyarsanız yağlı bir kıvamı olacak. Önce 2 kaşıkla başlayıp karıştırdıktan sonra da yağ ilave edebilirsiniz. Hazırladığınız ezmeyi cam kavanoza koyun.

İşte bu kadar kolay! Fıstık ezmenizi buzdolabında saklayın ve 3-4 ay içinde tüketin. 

Bunu evde yaparak ne kazandık?

  • Yoğun palm yağı kullanılan bir endüstriye para vermek yerine doğal üretime para verdik.
  • Hazır gıda endüstrisinin göz kırpmadan hunharca yaşam alanlarını yerle bir ettiği orangutanlar için bir adım atmış olduk. ‘Bir kavanoz hazır fıstık ezmesini almasam ne değişir’ demeyin. Bunu söyleyen sayılı kişi olsa bile inanın çok şey değişir.
  • Dışarıdan alacağımız fiyattan daha ucuza mal ettik.
  • Çocuklarla eğlenceli bir aktivite yapmış olduk.

“Fıstık Ezmesi” için 6 yanıt

  1. Harikasiniz! Onerilerinize bayiliyorum. Yazilariniz da cok akici ve net. Hic laf kalabaligi yapmiyorsunuz. Tebrikler!

  2. Fıstık ezmesi tarifini beğendim.Fındık da bu tarife göre yapılsa ne güzel olur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir