Limon Portakal Mandalina Sirkesi

Kış gelirken bolca tükettiğimiz meyveler mandalina, portakal ve limonun kabukları temizlikte bir çok şekilde kullanılıyor. Ferah kokusu ve hafif dezenfektan etkisi ile vazgeçemediklerimden.

Elma sirkesi her şey için kullandığım temizleyici. Bu sitrus ailesi de nereden çıkageldi o halde? Yaz bitip de soğuklar başlayınca evde mandalina, portakal tüketimi iyice artıyor. Peki kabukları ne yapacağız? Bahçedeki solucan kompostuna atamıyoruz, çünkü yüksek asit solucanların sevdiği bir şey değil. Bir süre beyaz sirkeye kabukları koyarak kokulandırmasını sağladım. Artık onu da kullanmıyoruz. Değerlendirecek bolca portakal, limon ve mandalina kabuğunuz, cam kavanoz ve onları bekletecek yer varsa haydi siz de başlayın!Gerekenler:

 • Cam kavanoz, tülbent, lastik (eskiyen çorap lastiklerinden parçalar kesip hazırlayabilirsiniz)
 • Portakal, limon ve mandalina kabukları
 • İçme suyu
 • Önceden kalan sirke, sirke anası veya biraz şeker (Üçünden biri yeterli)

İçme suyunu (1 litre su için 1 çorba kaşığı şeker gibi) şekerle karıştırdıktan sonra üzerine ekleyin. Kavanozun üzerinde 1-2 parmak boşluk kalana kadar dolmalı.

Eğer önceden kalan sirkenizi kullanacaksanız bunu içme suyuna (1 litre suya yarım bardak kadar) ekleyerek meyvelerin üzerine ekleyin. Herhangi bir meyvenin sirkesi olabilir, hiç fark etmez. Zaten temizlik için yapıyoruz, tadı değişebilir.

Kavanoza kestiğiniz kabukları (çekirdekleri çıkararak) doldurun. Ben limonları öylece koyuyorum ama biraz yer kaybına yol açıyor. Keserek koyarsanız daha çok doldurabilirsiniz. Hatta üşenmeyenler için sadece kabukları soyarak koymak daha da keskin bir sirke elde etmenizi sağlıyor.

Meyveleri ve suyu ekledikten sonra karıştırıp üzerini tülbentle kapatıp lastikliyoruz. Direk güneşin altında kalmayacak bir yerde 8 hafta kadar bekleyecek.

Unutmamanız gereken önemli nokta her gün açılıp karıştırılmasıdır. İlk 10 gün içinde (kavanozda hala yer varsa) yeni kabukları ekleyebilirsiniz. Karıştırırken üzerinde köpük oluştuğunu göreceksiniz. Bir süre sonra beyaz küfe benzer bir tabaka da oluşmaya başlayacaktır, bu normal. Yeşil renkli ve kötü kokulu olursa bir şeyler yanlış gidiyor demektir. Baştan başlamanız gerekebilir. Bu testi yaparken burnunuza güvenin. Sirke kokusu alıyorsanız işler yolunda.

İki aylık sürenin sonunda meyveler dibe çöktüğünde birkaç kat tülbentle sirkenizi süzüp cam şişelere alın, ağzını kapatın ve kullanmaya başlayın. Süzdüğünüzde oluşmuş olan jelimsi veya tortulu kısım yeniden sirke yaparken kullanabileceğiniz sirke anasıdır. Bunu içme suyuna alarak ağzı kapalı kavanozda bekletebilirsiniz. Ya da hemen yeni sirkeler oluşturabilirsiniz.

Nerelerde kullanabiliriz? Turunçgil sirkesi güzel kokusuyla her tür temizlikte kolay kullanım sağlar. Ben özellikle banyo ve mutfak temizliğinde kullanıyorum. Bir uyarı: mermer yüzeylerde kullanılmaması gerekiyor, matlık ve lekeye yol açabilir. Fısfıs şişeye 1:1 ölçü sirke ve suyu karıştırarak koyarsanız çok kullanışlı oluyor. Çamaşır makinesinin yumuşatıcı gözüne yarım bardak kadar koyarsanız yumuşatır. Bulaşık makinesinin parlatıcı gözüne eksildikçe koyarsanız parlaklık sağlar.

Bir püf noktası daha: içine zencefil atıklarınızı da (taze soyulmuş kabuk şeklinde) eklerseniz dezenfekte gücü artacaktır. 

Takipçilerimizden biri de sarımsak ve soğan eklemeyi önerdi. Deneyelim!

 

 

“Limon Portakal Mandalina Sirkesi” için 19 yanıt

 1. Bugün kendi yaptığım mandila kabuğu sirkemi ev temizliğimde kullandım. İlk defa yaptım. Ben içine az az nohut ve bulgur koydum ve şeker. Kokusu muhteşem.
  Yenilerini yapıcam, çok zevkli ve güzel bir tasarruf yolu
  Bugün de siszin postu görünce çok hoşuma gitti.
  Sevgiler

 2. Çok güzel bir tarif hem de çok yararlı ❣ paylaş butonu da olsa sosyal medyada veya WhatsAppda bu yararlı bilgiyi paylaşmak güzel olur.

 3. Merhaba hepsini ayrı ayrı mı değerlendirmeliyiz kabukların yoksa örneğin mandalinayı portakalı limonu karıştırsak olur mu

  1. İlk 4 hafta her gün karıştırmalısınız.
   Sonra kabukları süzüp yeni kavanoza alıp üzeri tülbentle kapalı şekilde güneş ışığı almayan yerde bekletmeniz yeterli.

 4. Süpersiniz ! ben 3 aylık yeni evliyim yediğimiz meyve, sebzelerin kabuklarını çöpe atmaya kıyamıyordum, sayenizde kompost ve sirke yapıyorum, çok teşekkürler 🤗😍

   1. Merhaba. Temizlik sirkesini ilk deneyişim ve tarifi yapalı 1 hafta oldu. Kokusu kötü değil fakat rengi yeşil acaba yanlış giden birşey mi var?

 5. Her meyvenin kabuğunu karıştırsak olur mu ? Sadece turunçgil kabuklarından mı yapalım ? Elimde nar ve kivi kabuğu var , mar kabuğunun birazını kurutup çay yaptım geri kalani da bu sirkeye atsam olur mu ?

 6. Merhabalar,web sayfanızı gördüm ve okudum çok beğendim.Doğal hayat ve kimyasallardan uzak durmak çok önemli.Bizde buradan hareketle bir işletme kurduk.İşletmemiz sadece bitkisel ve yemeklik
  kalitede yağlardan ve sadece sabunlaşma için gerekli olan naoh haricinde hiçbir madde,koku verici,dolgu maddesi kullanmadan çamaşır sabunu üretmekte.İsteyen olursa ücretsiz deneme numunesi gönderebiliriz.Daha yeşil bir dünya için..Ayrıca facebook ve instagramdan bize ulaşabilirsiniz.Facebook-instagram; arinaturalsoap …web sitemiz;http://arinatural.com ..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir