Limon Portakal Mandalina Sirkesi

Mandalina, portakal ve limonun kabukları temizlikte bir çok şekilde kullanılıyor. Ferah kokusu ve hafif dezenfektan etkisi ile vazgeçemediklerimden.

Elma sirkesi her şey için kullandığım temizleyici. Bu sitrus ailesi de nereden çıkageldi o halde? Yaz bitip de soğuklar başlayınca evde mandalina, portakal tüketimi iyice artıyor. Peki kabukları ne yapacağız? Bahçedeki solucan kompostuna atamıyoruz, çünkü yüksek asit solucanların sevdiği bir şey değil. Bir süre beyaz sirkeye kabukları koyarak kokulandırmasını sağladım. Artık onu da kullanmıyoruz. Değerlendirecek bolca portakal, limon ve mandalina kabuğunuz, cam kavanoz ve onları bekletecek yer varsa haydi siz de başlayın!Gerekenler:

 • Cam kavanoz, tülbent, lastik (eskiyen çorap lastiklerinden parçalar kesip hazırlayabilirsiniz)
 • Portakal, limon ve mandalina kabukları
 • İçme suyu
 • Önceden kalan sirke, sirke anası veya biraz şeker (Üçünden biri) ((Elinizde yoksa koymadan da oluyor))

İçme suyunu (1 litre su için 1 çorba kaşığı şeker gibi) şekerle karıştırdıktan sonra üzerine ekleyin. Buraya minik bir ekleme yapayım: uzun süredir şeker koymadan yapıyorum ve oluyor. Sadece su ve meyve kabukları.

Kavanozun üzerinde 1-2 parmak boşluk kalana kadar dolmalı.

Eğer önceden kalan sirkenizi kullanacaksanız bunu içme suyuna (1 litre suya yarım bardak kadar) karıştırıp meyvelerin üzerine ekleyin. Herhangi bir meyvenin sirkesi olabilir, hiç fark etmez. Zaten temizlik için yapıyoruz, tadı değişebilir.

Kavanoza kestiğiniz kabukları (çekirdekleri çıkararak) doldurun. Resimde limon kabuklarını kesmeden koyduğumu görüyorsunuz. Minik keserek koyarsanız daha çok doldurabilirsiniz. Hatta üşenmeyenler için sadece kabukları soyarak koymak daha da keskin bir sirke elde etmenizi sağlıyor.

Meyveleri ve suyu ekledikten sonra karıştırıp üzerini tülbentle kapatıp lastikliyoruz. Direk güneşin altında kalmayacak bir yerde 8 hafta kadar bekleyecek.

Unutmamanız gereken EN ÖNEMLİ nokta her gün açılıp karıştırılmasıdır. İlk 10 gün içinde (kavanozda hala yer varsa) yeni kabukları ekleyebilirsiniz. Karıştırırken üzerinde köpük oluştuğunu göreceksiniz. Bir süre sonra beyaz küfe benzer bir tabaka da oluşmaya başlayacaktır, bu normal. Yeşil renkli ve kötü kokulu olursa bir şeyler yanlış gidiyor demektir. Bozulan karışımı döküp baştan başlamanız gerekebilir. Bu testi yaparken burnunuza güvenin. Sirke kokusu alıyorsanız işler yolunda.

İki aylık sürenin sonunda birkaç kat tülbentle sirkenizi süzüp cam şişelere alın, ağzını kapatın ve kullanmaya başlayın. Bu kısımda iki yol izleyebiliriz. Meyve kabukları sonuna kadar içinde durabilir veya dibe çöktüğünde süzüp yeni şişelere alabilirsiniz. Tadını önemsemediğimiz için her ikisi de olabilir.

Süzdüğünüzde oluşmuş olan jelimsi kısım yeniden sirke yaparken kullanabileceğiniz sirke anasıdır. Sirke anasını üzerinde oluşan tortu tabakasından ayırt edebilmek için şu tanımı verebiliriz: sirke anası elle tutulabilecek kıvamda bir jel tabakadır. Tortu ise kaşıkla karıştırdığınızda parçalara ayrılıp dağılır. Sirke anası çok uzun süre bekletilen sirkelerde oluşur. Bunu içme suyu dolu kavanoza ağzı kapalı şekilde bekletebilirsiniz. Ya da hemen yeni sirkeler oluşturabilirsiniz. Yeni kabukları suya koyduğunuzda şekere ihtiyaç kalmadan sadece sirke anası ile başlatabilirsiniz.

Nerelerde kullanabiliriz? Narenciye sirkesi güzel kokusuyla her tür temizlikte kolay kullanım sağlar. Ben özellikle banyo ve mutfak temizliğinde kullanıyorum. Bir uyarı: mermer yüzeylerde kullanılmaması gerekiyor, matlık ve lekeye yol açabilir. Fısfıs şişeye 1:1 ölçü sirke ve suyu karıştırarak koyarsanız çok kullanışlı oluyor. Çamaşır makinesinin yumuşatıcı gözüne yarım bardak kadar koyarsanız yumuşatır. Bulaşık makinesinin parlatıcı gözüne eksildikçe koyarsanız parlaklık sağlar. Camları silerken de yine 1:1 su ile karıştırıp spreyleme şeklinde kullanılabilir.

Bir püf noktası daha: içine zencefil atıklarınızı da (taze soyulmuş kabuk şeklinde) eklerseniz dezenfekte gücü artacaktır. 

Takipçilerimizden biri de sarımsak ve soğan eklemeyi önerdi. Deneyelim!

 

 

“Limon Portakal Mandalina Sirkesi” için 56 yanıt

 1. Bugün kendi yaptığım mandila kabuğu sirkemi ev temizliğimde kullandım. İlk defa yaptım. Ben içine az az nohut ve bulgur koydum ve şeker. Kokusu muhteşem.
  Yenilerini yapıcam, çok zevkli ve güzel bir tasarruf yolu
  Bugün de siszin postu görünce çok hoşuma gitti.
  Sevgiler

 2. Çok güzel bir tarif hem de çok yararlı ❣ paylaş butonu da olsa sosyal medyada veya WhatsAppda bu yararlı bilgiyi paylaşmak güzel olur.

  1. Paylaş botonu var. Yazının sonuna gelince yorumlardan evvel facebook veya Whatsup tıklarsanız sayfa açılır ve paylaşabilirsiniz. Saygılar.

 3. Merhaba hepsini ayrı ayrı mı değerlendirmeliyiz kabukların yoksa örneğin mandalinayı portakalı limonu karıştırsak olur mu

 4. merhaba sirke çamaşır ve bulaşık makinalarina zarar veriyor mu? zarar verir diye bir yazı okumuştum

   1. Şimdi potirtakal sirkenizden yaptım merak ediyorum .bulaşık makınasın da doğal sirke kullanmıştım beklerken ana yaptı makinanın deliklerini tıkamasın diye hazır sirke koyuyorumbilmiyorum yanlışmı

    1. Merhaba
     Ben bulaşık makinesinde evde yaptığım sirkeyi kullanıyorum.
     Ayda bir kere makinenin filtresini çıkarıp temizliyorum.
     Herhangi bir tıkanma olmadı.

   2. Merhaba, paylaşımın üzerinden epeyce süre geçmiş onun için tekrar sormak istedim: sirke çamaşır ve bulaşık makinelerine zarar verdi mi?

    1. Ben Hotpoint ariston çamaşır makinesi kullanıyordum. Yumuşatıcı gözüne bir kez sirke koydum fakat makinenin bütün emayeleri kabardı döküldü. Makine pas içinde kaldı ve 9 kg luk yepyeni makine çöp oldu.

     1. Çok üzücü olmuş maalesef. Ben bulaşık makinemde 3 yıldır kullanıyorum.
      Beyaz sirke çok güçlü bir sentetik asit. Onu mu kullanmıştınız? Ölçü de önemli sanırım zarar vermemesi için.

  1. Sirke oldukça zayıf bir asit. Bulaşık veya çamaşır makinalarında kullanılan parçalar çoklukla paslanmaz çelik ve plastik malzemelerden üretilmektedir. Plastik veya paslanmaz çelik parçalarına bir zarar vermeyeceğini düşünüyorum.

  2. 4 yıldır bulaşık makinasınınParlatıcı gözüne koyuyoruz hiçbir şey olmadı😊

  1. İlk 4 hafta her gün karıştırmalısınız.
   Sonra kabukları süzüp yeni kavanoza alıp üzeri tülbentle kapalı şekilde güneş ışığı almayan yerde bekletmeniz yeterli.

   1. İlk iki-üç hafta (meyveleri sürekli karıştırdığımız süre boyunca) tülbentle kapatıyorum.
    Sonraki dönemde kapak kapalı.

 5. Süpersiniz ! ben 3 aylık yeni evliyim yediğimiz meyve, sebzelerin kabuklarını çöpe atmaya kıyamıyordum, sayenizde kompost ve sirke yapıyorum, çok teşekkürler 🤗😍

   1. Merhaba. Temizlik sirkesini ilk deneyişim ve tarifi yapalı 1 hafta oldu. Kokusu kötü değil fakat rengi yeşil acaba yanlış giden birşey mi var?

 6. Hemen denedim, 3 hafta oldu . Her gün karıştırıyorum. Saça uygulamakta sakınca var mı acaba ?

 7. Her meyvenin kabuğunu karıştırsak olur mu ? Sadece turunçgil kabuklarından mı yapalım ? Elimde nar ve kivi kabuğu var , mar kabuğunun birazını kurutup çay yaptım geri kalani da bu sirkeye atsam olur mu ?

 8. Merhabalar,web sayfanızı gördüm ve okudum çok beğendim.Doğal hayat ve kimyasallardan uzak durmak çok önemli.Bizde buradan hareketle bir işletme kurduk.İşletmemiz sadece bitkisel ve yemeklik
  kalitede yağlardan ve sadece sabunlaşma için gerekli olan naoh haricinde hiçbir madde,koku verici,dolgu maddesi kullanmadan çamaşır sabunu üretmekte.İsteyen olursa ücretsiz deneme numunesi gönderebiliriz.Daha yeşil bir dünya için..Ayrıca facebook ve instagramdan bize ulaşabilirsiniz.Facebook-instagram; arinaturalsoap …web sitemiz;http://arinatural.com ..

 9. merhaba , ben de narenciye kabuklarindan sirkemi kurdum, 15 günde meyveler çöktü , şimdi 25. gundeyim ve üzerinde o beyaz tabaka oluşuyor. renk ve koku güzel. bu noktada kafam karıştı. beyaz tabakayı almalı miyim? sirke anası oluşacak mi? yoksa bu aşamada süzüp kullanmalı miyim?

  1. Ben meyveler çöktükten sonra süzüp kapalı kavanoza alıyor ve karanlık serin bir yerde bekletiyorum.
   Ondan sonra oluşan sirke anası oluyor.
   Sevgiler

 10. ben sirkeyi bir senede yapiyoeum tavsiye ederim 6 ay meyve bekliyor 6 ay kurulmuş sirke bekliyor canan hoca da böyle tarif bermişti

  1. Merhaba
   Yemek için hazırladığımız sirkelerde dediğiniz doğru. Tadı da gelişiyor.
   Ama temizlik sirkesinde aradığımız tat değil asitler. Bu süre içinde oluşuyorlar.

  1. Yeterli olmalı. Ölçerek koymadığımı fark ettim siz sorunca.
   Minik not olarak mermere uygulanırsa renk değişikliği yapabileceğini tekrar hatırlatmak istedim.

 11. Merhaba, plastik bir şişem var elimde. Çöpe atmak istemiyorum. Sirkeyi bunun içinde yapsam olur mu?

  1. Merhaba, olur sanırım. Sadece temizlik için kullanılacak.
   Ben asitli birçok gıdanın (turşu ve sirkelerin) plastik şişelerde satılmasının çok sakıncalı olduğunu düşünüyorum.

 12. Merhaba, öğretmenim. Ben ve birçok öğrencim bu siteyi ilgiyle takip ediyoruz:)
  Okulda yemekte mandalina veya portakal çıktığı zaman çocuklarla kabukları hemen topluyoruz. Geri dönüşüme atılan pet şişelere küçük parçalar halinde atıyoruz daha sonra üzerine bir miktar su ekleyip bekliyoruz 🙂 çocuklar gelip gidip sirkemizi karıştıyor:) on – on beş gün sonra oluşan sıvıyı süzüp görevlilere veriyoruz ve böylece okulumuz mis gibi doğal temizleyicilerle temizleniyor:) böyle bir site kurup bizlere model olduğunuz için size çok teşekkür ederim 🙂 sevgiler…

 13. Merhaba ben de postakal ve limon kabuklarını biriktirdim. Sirkemi yapacağım da koyulan su içme suyu olmak zorunda mi? Musluk suyu koyarsak ne fark olur?

 14. merhaba, tek yaşadığım için meyve kabuğu atıklarım tek seferde sirke yapmaya yetecek kadar olmuyor. kabukları yeterli miktar birikene kadar muhafaza etmek için bir yönteminiz var mı?

  1. Kabuklar 10 gün boyunca eklenebiliyor kavanoza. Çok büyük olmayan kavanozlarla bu şekilde deneyebilirsiniz.
   Ben bir yere gideceğimiz zaman küçük kavanozda biriktiriyorum.

 15. Merhabalar tarif için teşekkürler. Kavanozu sıcak bir yerde mi bekletmeliyiz? Sobalı evde sobanın olduğu odada durması gerekli mi sakıncalı mı? Kısacası sıcaklık önemli bir etken mı?

  1. Merhaba
   Meyvelerinizi ilaçsız olduğundan eminseniz tabi ki olur.
   İlaç en çok kabukta kalıntı bıraktığı için emin değilseniz sadece temizlikte öneriliyor.

 16. 30’a yakın kişinin bu konuya yorum yapması, üstelik çoğunun ilgili olması beni etkiledi. Bir öğretmenin bunlarla uğraşması, öğrencilerine bu yeteneği aşılaması da beni aşırı şaşırttı.
  Ben bu tarz yerleri takip eden biriyim, kesin bu yere de daha önce gördüm ama ne hikmetse bu güzel yazıyı şimdi görüyorum.
  Bizde değerlendirmek adına portakal ile limon kabuklarını yemeklerimize tatlılarımıza katıyorduk ama bunu da düzenli olarak yapmak da tek tip yemek olur, o yüzden hep de yapmıyorduk. Demem o ki, bana farklı bir yöntem bulduğunuzu söylemem gerek ve buna cesaret verdiğiniz, bir sürü de ayrıntı verdiğiniz için müteşekkirim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir