Yoksa sen hala plastik sünger mi kullanıyorsun?

Doğaya bıraktığımız atıkları azaltmaya çalışırken önce kullandığımız malzemeyi tanımamız gerekiyor. Mutfaklarda kullandığımız sarı süngerlerin petrol temelli poliüretan ve naylon ham maddeden imal edildiğini herkes duysun. Sık sık kullanıp attığımızı hesaba katarsan böylesine bir kirletici olmayı hiçbirimiz istemeyiz, değil mi?

Mavi gezegen için zararı olan bu materyallerin yerine doğadan bir cevap bulabiliyoruz. Bahar aylarında toprağa ekilen bir tohum önce iki yaprak çıkarıyor, sonra uzamaya başlıyor. Bulabildiği her dayanağa esnek bağlarla kendini bağlayıp güneşe doğru uzatıyor ince ama güçlü gövdesini. Evet, bir sarmaşık. Kabak lifi bitkisi. İyice gelişip sapsarı çiçekler açıyor. Ardından meyvesini veriyor. Üzerinden sarkıttığı ince uzun kabakları yaz ayları boyunca liflerini örüyor. Yeşil kabuğu sonbaharda kahve rengine dönmeye başlıyor ve artık toplamaya hazır hale geliyor.

Hem çiçekler hem kabaklar bahçeni süslerken…

Hasat ettikten sonra biraz daha kurumasını bekleyip kabuğunu soyuyorsun ve içinden hem bulaşıklarda hem de banyonda kullanabileceğin lifin çıkıyor. Bir bitkiden (elbette gelişimine göre) 30 adet kabak elde edebilirsin. Ancak benim bugüne kadarki denemelerimde en fazla 5-6 alabildim. Bu kadarı da bütün bir yıl kullanımım için yeterli. Her bir kabaktan sonraki yılın bereketi için yeni tohumlar çıkıyor. Bu enfes döngüye tanıklık etmek bile çok heyecanlı. Eğer çocukların varsa ve bahar/yaz aylarını sıcak geçiren bir bölgede yaşıyorsan bu bitkiyi mutlaka büyütmelisin.

Şimdi sorulara gelelim:

Kabak lifi tencereleri çizer mi? Hayır çizmez. Kuru halde sert hissettiğine bakmayın. Islanınca yumuşar.

Ne kadar süre kullanılabilir? Bu tamamen kullanım sıklığınıza bağlı. Ben 1-2 ay arasında yeniliyorum.

Bakteri oluşmuyor mu? Diğer süngerlerde ne kadar oluşuyorsa bunda da o kadar oluşabilir. Buna engel olmak için kullanımdan sonra havadar bir yerde kurumasını sağlamalısınız. Ben arada sırada sabunlu suda bekletip kurutarak arındırmaya çalışıyorum.

Köpürüyor mu? Evet. Ben tüm temizliklerde zeytinyağı sabunu kullanıyorum. Onunla bile köpürüyor.

Emiciliği nasıl? Plastik sünger kadar emici değil. Eksik kaldığı yerlerde ben küçük mutfak havlusunu kullanıyorum. (Kağıt havlu kullanmıyoruz!)

Banyoda nasıl kullanabilirim? Vücudunuzu yıkarken sabunla beraber kullanın. Kan dolaşımını hızlandıran özelliği ile daha dinç hissettireceği de kesin.

Bu bitkiyi ekmek için nereden tohum bulabilirim? En kestirme yolu bir aktara gidip önce bir adet hasat edilmiş lif kabağı almak olabilir. İçinden tohumlar çıkıyor. Ama elbette daha sağlıklısı tohum takas etkinliklerine gitmektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir