Çoraplar ne olsun?

Sıfır Atık yaşamla her şeyi bir bir dönüştürmeye alışınca eskiyen ve çöp olmaktan başka çaresi kalmayanlar için uzun düşünceler alıyor insanı. Bir tarafından bir şey olur mu diye evirip çevirip bakmaya başlıyoruz! Dünyada başkalarından örnekler arayıp bulunca da çok seviniyoruz.

Tamamı pamuk olan bezler kırpıp kompost’un içine atıldığında toprağa dönüyor ama çorapların çoğu ince lastiklere sahip. Bu şekilde dönüşmeleri toprağa fayda olmaz. 

Küçük delik ve sökükler belki dikerek ‘tamir et’-‘yeniden kullan’ prensibine uyuyor. :))

Bizim evde eskiyen çoraplar en çok lastik oluyor. Taban kısmını kesip ayırıyoruz. Bilek kısmını 1 ve 2 cm’lik şeritler halinde kesiyoruz. Her bir halka bir lastik oluyor. En çok da sirke kavanozlarının tülbentini geçirmekte işimize yarıyor. Saç toplarken, yolculuk için eşya sararken de gayet kullanışlı. (Biliyorsunuz her tür eşyayı taşırken poşet yerine pamuklu bezlere sarıyoruz)

Kalın çorapların lastiklerini tabandan ayırıp uzun bırakarak cam kavanoz etrafına geçirebilirsiniz. Neden mi? Taşırken kırılmasın diye. Tatlı görünsün diye. İçecek taşırsanız bir süre daha sıcak tutsun diye. Buna uygun bir çorap henüz elime geçmediğinden resim koyamadım, ama yakında eskiyen bir kazak kolundan da yapabilirim. Ya da birinden eskimiş kalın çorap istemeliyim belki! :))

Biraz geniş şeritler keserek eşyayı bir arada tutmak için kollar yaratabilirsiniz. Kablo toplayıcı olarak kullanabilirsiniz. Seçenekler sonsuz. Üzerinde biraz düşünün yeter.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir