Bokashi Kompost Yöntemine Dair

Evimizde 1 yıldan uzun süredir Bokashi kompost yöntemini de uyguluyoruz. Gıda atıklarımızı gübreleştirme yollarından biri. Paylaşımlarıma hep ‘Nasıl yapılıyor?’ diye soruluyor. Bu detaylı bir mesele. Ben sevgili Volkan Dündar hocanın bir dersine katılarak öğrenmiştim. Sizlere de önerim bu tür derslerden birine gitmeniz. Yazının en alt bölümünde bakabileceğiniz adresleri ekledim.

Bu yazıda fikir vermesi için bizde neler yapıldığını göstereceğim. Gördükten sonra siz de uzmanından öğrenip başlarsınız diye umarak…

Bokashi, Japonların tüm gıda atıklarını turşulaştırdıkları bir ön gübreleştirme işlemi. Havasız alanda tüm atığın sıkıştırılması ve yararlı mikro organizmaların ortama katılması ile oluşuyor. Faydalı bakteriler kötü olanlara üstün gelerek doğru koşulları sağlıyor.

Bokashi hava almayan, ama fazla suyunu süzüp alt kısıma geçirebilen bir kap düzeneği ile yapılıyor. Bunun hazır olanlarını satın alabilirsiniz. Biraz el becerisi ve bolca zamanınız varsa basit malzemelerle kendiniz de yapabilirsiniz. Burada yapımını anlatmıyorum, çünkü ben kendim yapmadım.

EcoStore Turkey ürünü hazır Bokashi kovası

Kabın dışında ihtiyacınız olacak en önemli şey mikro organizma barındıran bir madde. Bu mikro organizmalar kepeğe emdirilmiş olarak (Bokashi kepeği) kuru vaziyette satılıyor. Ayrıca sıvı serum şeklinde bulunuyor. Bir miktar bilgi ve uğraşla evde de yapılabiliyor. Bu kısım da uzmanlarından öğrenilmesi gereken ve benim anlatamayacağım işlemler. Ben Bokashi kepeğini alarak kullanıyorum. Şu anda bulabildiğim plastik bir torbada satılıyor maalesef. Bu noktada atıksız yaşam prensibine aykırı ne yazık ki. Umarım yakın zamanda daha sürdürülebilir bir alternatif bulunur. Tek tesellim çok az miktarlarda kullandığım için uzunca bir süre yenilemek zorunda kalmamak. Kullandığım tek poşeti dönüştürebildiğimiz mutfak atıkları ile karşılaştırınca fayda yaratan noktada olduğuma inanıyorum!

Bokashi kompost yönteminin en büyük avantajı ekleyebildiğiniz atık çeşitliliğinde sınır olmaması. Solucan kompostlarına atılamayan fazla asitli turunçgiller, soğan, et ve süt ürünleri, balık gibi materyaller bu kompost türüne eklenebiliyor.

Her gün çıkan atıkları mutfakta tezgah üstü bir kapta biriktirip akşam kovanın kapağını bir kere açarak içine atıyor ve bastırarak sıkıştırıyoruz. Sonra üzerine bokashi kepeğini serpiyor ve tekrar kapatıyoruz. Bu işlemi her gün tekrarlıyoruz. Sıkıştırarak yaptığımız için kova bolca atık alıyor. Gittikçe ağırlaşıyor.

Atıkları küçük parçalar halinde koyup iyice sıkıştırmak önemli bir nokta.
Bokashi kepeğini serpip kapatıyoruz.

Gün aşırı alt kısımdaki musluğunu açarak suyunu almak çok önemli. Bu su inanılmaz bir sıvı gübre. Bitkilere vermek için 1’e 100 oranında sulandırarak kullanabilirsiniz. Çok az bir miktar eklenmeli. Bu orana dikkat etmeniz önemli. Evde koku gelen gider borularına dökerek ortama faydalı bakteri sunabilirsiniz. Hayvanların bulunduğu kapalı alanlarda kötü kokuyu giderme görevinde de gayet başarılı olduğunu anlatan birçok kişi var. Denenebilir.

Bokashi suyu

Bokashi kovasını çok soğukta veya güneşin altında aşırı sıcak koşullarda bekletmek yararlı bakteriler için uygun değil. Direk güneş almayan ve fazla ısınıp soğumayan bir balkonunuz varsa orada tutabilirsiniz. Bizimki yazın sıcak, kışın soğuk bir balkon olduğu için kovamız evin içinde duruyor. Mutfakta sepetimizin altında minnoş bir yeri var.

Mutfaktaki yeri.

En çok sorulan sorular koku ve sinek yapıp yapmadığı. Bokashi havasız bir sistem olduğu için sinek yapmıyor. İstenmeyen koku kötü bakteriler tarafından yaratılır. Bu denklemde iyiler kötüleri yendiği için sorun ortadan kalkıyor. Kapağını açtığınızda ekşi, turşumsu ve tuhaf bir kokusu var tabi ki.

Kovanız dolduğunda kapağını kapatıp 15 gün bekletiyorsunuz. Bu süre içinde hala gün aşırı musluğu açıp suyunu almaya devam ediyorsunuz. Bakteriler iyice çalışıp turşulaşma işlemini tamamlıyorlar. Başarılı olduğunda üzerinde bembeyaz pamuksu bir küf tabakası oluşuyor.

Başarılı ön kompost tamam!

Şimdi sıra bu karışımı bahçede açılan çukura doldurup üzerini toprakla örtmekte. Orada solucanlar ve tüm böcek aileleri göreve çağrılıyor. Besin dolu bu içeriği iyice dönüştürüp toprağa çeviriyorlar. İki-üç hafta bekledikten sonra üzerine ekim yapabilirsiniz.

Ben bir kısmını balkonda kocaman bir saksıda beklettim. Altına 15 cm toprak serdiğim saksıya bu karışımı ekledim, üzerine tekrar 15-20 cm toprak serip muşamba ile kapattım ve bir ay beklettim. Açtığımda resimdeki gibi seçilebilen atıklar yerine kahve rengi topaklar buldum. Biraz kürek ve tırmıkla incelterek tekrar beklettim ve toprağa karıştırmaya hazır halde geldi. Bu aşamalara ait resimler yok. Bir sonraki dönüşümü fotoğraflayıp ekleyeceğim.

Bokashinin toprağa olan faydasını denemek için kale filizleri ile mini bir deney yaptım. Bir saksıya bokashi gübresini ekleyerek kale ektim, diğerine ise eklemeden dikim yaptım. Birkaç hafta içinde fidelerin gelişimi arasında büyük fark oluştu.

Bokashi gübresi olan saksıdaki kaleler daha hızlı ve çok gelişti.
Besin ilavesi olmayan toprakta daha yavaş gelişti.

Derslere katılarak daha detaylı bilgi alabilir, kovanızı ve serumunuzu kendiniz hazırlayabilirsiniz. ‘İstanbul Permakültür Kolektifi’, Volkan hocanın ‘Arka Bahçe Permakültür Çiftliği’ instagram hesaplarını takip edin. Zaman zaman düzenlenen atölyeleri görebilirsiniz. Malzemeleri alarak yola çıkmak isteyenler Eco Store Turkey insta hesabı ve web sitesinden bilgi edinebilir. Dersler de düzenliyorlar.

Doğanın döngülerine katkıda bulunmak, daha az atık çıkarmak o kadar büyük mutluluk ki, deneyin derim.

“Bokashi Kompost Yöntemine Dair” için 2 yanıt

  1. merhaba, 15 günlük bekleme süresinde çıkan atıklarınızı ne yapıyorsunuz? iki adet mi kova almalıyız bu dönüşüm için?

    1. Evet, 2 adet bokashi kovası var. Biri dolduğunda 15 gün beklerken diğerine geçiyoruz.
      Sürenin sonunda toprağa gömünce bir kova tekrar boşalıyor ve devam…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir