Karabuğday Ekmeği

Tarif yeni öğrendiğim metodlarla gelişip güzelleşince paylaşayım dedim. Glutensiz beslenmek isteyenler için seçenekler ya paketli ve tatsız ya da paketsiz ve pahalı. Bunların yerine çok kolay bir reçete yerleştirmek istedim buraya.

Malzemeler:

  • 1 + 3/4 su bardağı karabuğday
  • 1-2 yemek kaşığı yoğurt suyu
  • 1/4 su bardağı chia-keten tohumu karışımı + 1/2 su bardağı suda bekletilecek
  • 1/4 su bardağı zeytinyağı
  • 2 çay kaşığı kabartma tozu
  • Yarım çay kaşığı tuz (ağız tadına göre ayarlanabilir elbet)
  • 1/2 su bardağı su
  • Eklemek isterseniz ceviz, kuru üzüm, zeytin, haşhaş tohumu, susam…

Asıl tarifte karabuğday 2 saat ıslatılıp kullanılıyor. Ben lakto fermente ederek yapmayı denedim ve ortaya daha yumuşak, süngersi bir ekmek çıktı. Eğer vaktiniz yoksa 2 saat içme suyunda bekletip süzerek devam edebilirsiniz. Karabuğdayların yumuşaması için bu gerekli.

Lakto fermentasyonu sevenler için 8 saatlik bekleme süresi olacak. Tek yapacağınız karabuğdayı içme suyuna koyup üzerine 1-2 kaşık yoğurt suyu eklemek ve gece boyunca bekletmek. Sonrası aynı. İyice süzüp ekmeğimizi yapmak için hazırlıyoruz.

Chia-keten tohumlarını suyun içinde 15 dakika kadar bekletin, jelleşecekler.

Bundan sonrası tek hareket. Karabuğdayı, jelleşmiş chia karışımını ve diğer tüm malzemeyi blender içine alın ve 2-3 dakika karıştırın. Bu süreyi tamamlamak önemli. Sonunda hamur gibi bir kıvam alıyor. Resimde görebilirsiniz.

Üzüm, ceviz, zeytin gibi ilaveleri hamur haline geldikten sonra yapabilirsiniz. Pişmesi için yağladığınız kaba alıp 160 derece fırına yerleştirin. Süresi: 60-70 dakika.

İşte bu kadar kolay.

Hafif ıslak yapılı bir ekmek olduğu için ben buzdolabında muhafaza ediyorum. Çıkarıp kızartarak veya öylece de yiyebilirsiniz. Afiyet olsun.

Buzdolabında ekmek saklarken bal mumu kumaşa sarıp koyuyorum. Streç veya poşet kullanmadan yaşamak harika!

Minik not: Ben karabuğday alırken güzel ülkemizin güzel üretimi Pinoa kullanıyorum. Yurt dışından ithal edilenleri tüketmediğim için o kadar mutluyum ki! Özel teşekkürler bu konuda çok takdir ettiğim girişimi için Pınar hanım’a. İyi ki varsınız. Kendi pamuk keselerimizle alacağımız toptan satış seçeneğini de heyecanla bekliyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir