Natürel Lavabo Açıcı

Tıkanan lavabo borularını açmak için yıllarca bize sunulan yüksek derecede toksik ürünleri kullandık. Elimize, gözümüze temas etmek istemediğimiz kimyasalları borulardan yeraltı sularına gönderdik. Su döngüsüne katılan her kötü madde dönüp tekrar bize geliyor. Geçtiği yollarda birçok canlıyı, toprağımızı, akarsu ve denizleri kirletiyor. 

Bu nedenle evinizde bu ürünleri kullanmamaya özen gösterin. Bahsedeceğim tarif çok zorlu tıkanıklıkları açamayabilir, ancak bizim evde  işe yaradı.

Malzemeler

 • 2 litre kaynamış su
 • 1 bardak beyaz sirke
 • 1/2 bardak karbonat

Tıkanan boruya 1 litre sıcak suyu dökün. İkinci olarak karbonatın tamamını (içine girmesini sağlayarak) delikten boşaltın. Sirkeyi üzerine dökün. İki malzeme etkileşime girerek köpürüp fokurdamaya başlayacak. Üzerini kapatarak 10-15 dakika bekleyin. Kalan 1 litre sıcak suyu boruya dökün. 

Bu karışım borulara takılan saçları asit gibi yakarak yok edemeyeceğinden önleminizi önden alabilir, banyoda saçları akan suya bırakmadan yıkanmaya çalışabilirsiniz.

Minik bir hatırlatma: saçlar da komposta atılabiliyor. Doğal atık olarak gübreleşiyor.

Bir karşı görüşe de yer vereyim:

Karbonat ve sirkenin arka arkaya uygulanmasının etkisi olmadığını savunan bir görüş de var! İlki bazik ve ikincisi asidik olduğundan bir araya gelince nötralize olup tuzlu bir suya dönüştüğünü belirtiyorlar. Bu uygulamada asıl aktörün sıcak su olduğunu, onun etkisiyle biriken yağların çözülerek aktığını belirtiyorlar.

Ciddi tıkanmalar yaşamadığımız için test etme şansım olmadı, ancak ilk denememde buraya not düşerim mutlaka.

 

“Natürel Lavabo Açıcı” için 5 yanıt

 1. Merhaba
  Lavabonun deliğine limon tuzu ve karbonat döküp uzerine sicak su dokerseniz fokur fokur ne varsa alip götürüyor. Bir de böyle deneyin. Ben yıllardır bunu kullanıyorum.

 2. Merhaba harika bilgiler için teşekkürler, bende kireçlenen çaydanlığım için bir yk limontozu ile kaynattıyorum. Sonuç harika, sonra mutfak lavabosu ya da banyo az biraz tarçın dökerek suyu lavabo ya temizlik için boşaltıyorum akebinde az korbonat dökerek biraz daha sıcak su takviye ediyorum. Üç senedir karbonatlı sirke ile silerim evi, çocuğumun oyuncakarı, bulaşık mak, çamaşır makinesi özellikle çamaşırlar yumuşak havlular için sirke olmazsa olmaz. Birde evde yapabilsem. İnşallah insan örnek gördükçe aşka geliyor teşekkürler

 3. Bazı tariflerinizde beyaz sirke yer alıyor. Zira gördüğüm her yerde beyaz sirke pet şişe içerisinde satılıyor. Bu da plastik atık demek oluyor. Peki beyaz sirkeyi nereden temin ediyorsunuz?

  1. Beyaz sirke de endüstriyel bir ürün. Sitrik asit.
   Bu nedenle tüm ihtiyaçlarda elma sirkesine geçtik. Tarifleri de güncellemeliyim.
   Çok teşekkürler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir