Çantanızda Bulunsun

Mavi gezegenimizi kirlilik ve iklim değişimi etkilerinden korumak için yapabileceğimiz o kadar çok şey var ki! Herkes kendi yaşamında ufak değişiklikler yaparak katkıda bulunabilir. Evde, ofiste, seyahatte, alışverişte basit çözümlerle başlayabilirsiniz.

Hayatımızdan ilk çıkarmamız gerekenler tek kullanımlık plastikler. Peki neler onlar?

 • Pet şişe
 • Pipet
 • Plastik bardak, çatal, bıçak, kaşık
 • Kağıt kahve/çay bardakları
 • Poşet
 • Fast food yemek paketleri

Pet şişe içinde bulunan zararlı materyaller içeceklere karışarak sağlığımızı etkiliyor.  Tek kullanımlık bu tüketim sadece 10-15 dakika işimize yaradıktan sonra atık yığınının bir parçası oluyor ve dünyada 500 yıldan fazla kalıyor. Denizleri, toprağı kirletmeye devam ediyor. Maalesef! 10 dakikalık kolaylık güzel dünyamıza 500 yıllık kirliliğe mal oluyor.

Yukarıda bahsettiğim diğer ürünler de aynı şekilde kısacık bir kullanım sonrası zararlı hale geliyor. Düşününce ne kadar büyük kötülük yaptığımızı siz de fark ediyor musunuz? Bu sorun hepimizin, çözüm de yine hepimiziz!

Tüketim ve yaşam alışkanlıklarımızı değiştirmek elimizde. Her bireyin kendi alanında uygulayabileceği minicik hareketler var.

İşte çantanızda bulundurabilecekleriniz:

 1. Pet şişelerdeki içecekleri içmemek için yanınızda kendi mataranızı taşıyın. Doldurabildiğiniz yerlerde doldurup gün boyu işe yarar hale getirin. Ülkemizde henüz kamu alanlarında içilebilen su muslukları yok ama imkanlar ölçüsünde bulabildiğimiz yerlerde doldurmaya çalışabiliriz. Paslanmaz çelik matara ve termoslar sağlık açısından iyi, cam kadar ağır değil ve uzun süre kullanılabiliyor. Bunun dışında cam ve alüminyum alternatifleri de var.
  Hep yanımdakiler: su, kahve, gözlük
 2. Katlanan bir çantayı yanınızda bulundurun. Alışveriş sırasında plastik poşet tüketmemek için hafif bir alternatif olan katlanan çantalar polyester materyalden de olabiliyor ama çok uzun süre kullanıldığı için binlerce naylon poşetin yerine geçiyor ve doğaya kazandırıyor. 
 3. Seyahat halindeyseniz küçük bez kesede bambu çatal, kaşık taşıyın. Dışarıda yemek yerken verilen plastik takımları ve içecek siparişlerinizde pipetleri reddedin. 
 4. Yine seyahatleriniz için kağıt havlu ve peçete yerine pamuklu bezler bulundurun. Atıştırmalıkları pamuklu bezlere çıkın şeklinde sararak taşıyın. Birkaç tanesini ıslatarak alın.
 5. Atıklarınızı atmak için plastik torbalar yerine kese kağıdı taşıyın. Özellikle meyve, kuruyemiş gibi organik atıkları kese kağıdı ile birlikte kompost’a gönderebilirsiniz.

Son olarak da en minnak çantamda sürekli yanımda olanları aşağıda göstermek istiyorum.

Katlanan alışveriş çantası, bambu çatal-bıçak-kaşık, balmumu kremi, matara (bu sığmıyor, kabul ediyorum :)) )

“Çantanızda Bulunsun” için 4 yanıt

  1. Merhaba
   Minik mataram Klean Kanteen markasının bebek biberonu idi.
   Kapak değiştirerek matara şeklinde kullanmaya devam ediyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir