Her Bir Dakikada Bir Milyon Plastik Şişe Satılıyor

Plastik Şişelerden Vazgeçebiliriz

Atıkları azaltmak en başta tek kullanımlık doğada çözünmesi zor olan materyallerle başlıyor. Plastikler daha üretilirken tabiata zarar vermeye başlıyor. Harcanan iş gücü, enerji, kullanılan maddeler ve salınan zehirli gazlar bazen sadece bir dakikalık bir kullanım için dünyaya verilen zararın ilk adımı. Sonra ise 500 (ve daha fazla) yıllık ömrü var. İçtiğiniz suyun plastik şişesi sizden en az 5-6 kat daha fazla bu dünya üzerinde kalıyor. Geri dönüşüme giden plastik şişe sayısı satılan sayının yarısından daha az. Bunların da sadece %7’si yeniden şişe yapılarak kullanılıyor.  Her bir dakikada satılan bir milyon plastik şişenin büyü kısmı toprağa ve okyanuslara atılıyor.

Bilim insanlarının hesaplarına göre bu hızda üretim ve tüketim devam ederse 2050 yılında denizlerdeki plastik oranı balık oranından daha fazla olacak. Bu gerçeği bir çok yazıda kullanıyorum, çünkü krizin boyutunu algılamamızda çok somut bir veri olduğunu düşünüyorum.

Tabi ki tüm dünyada ortak kararlarla hareket edilirse çözülebilir, ancak biz küçük adımlarla başlarsak bunun da büyük etkileri olacaktır.

“Never doubt that a small group of thoughtful, committed citizens can change the world; indeed, it’s the only thing that ever has.”    Margaret Mead

Peki biz ne yapabiliriz? Dışarıdayken yanımızda su şişemizi taşımalıyız. Bu kadar basit. En kullanışlı olan şişeler çelik mataralar, çünkü ağır değil, hijyenik, kırılmıyor. Günümüzde bir çok okul çocukların yanında mataralarıyla gelmesini teşvik ederek bunun bir alışkanlık haline gelmesini de kolaylaştırıyor. Biz hafta sonu gezilerimizde (uzun veya kısa) mutlaka su mataralarımızı yanımıza alarak çıkıyoruz. Kahve, çay, limonlu soğuk bitki çayları da size eşlik edebilecek eğlencelerden. Özellikle araba ve uçak yolculukları için yanınıza aldığınızdan emin olmalısınız. (Uçağa alınabiliyor, bugüne kadar hiç sorun yaşamadık)

Ülkemizde henüz taşınabilen çelik termoslarda çok çeşit bulamadıysam da bu ihtiyacımı bir kaç yabancı markadan karşılıyorum. O kadar çok detay düşünüyorlar ki hayatın önemli bir parçası olduğunu anlayabiliyorsunuz. Çocuklarım bebekken kullandığım çelik biberon ve mama kutuları en sevdiğim ürünlerdi. İç içe geçen çelik bardaklar da gittiğiniz kamplarda kullanabileceğiniz malzemelerden.

Piknikler, partiler ve kamplarda plastik tabak, çatal, bıçak ve kaşık kullanmadan da pratik yöntemler bulabilirsiniz. Mesela dürüm ve sandviçler, finger food, taze sebze ve meyvelerle dip soslar sayesinde hiç birine ihtiyaç duymazsınız.

Kullandığımız her bir plastik parçanın gezegenimize verdiği zararları araştırınca kullanmamak için elimden gelen her şeyi yapabileceğimi öğrendim. Siz de lütfen araştırın ve gelinen noktanın ne kadar ciddi olduğunun farkına varın. Aşağıdaki video Birleşmiş Milletler tarafından YouTube’da yayınlanmıştır.

Sonraki yazılarımda tükettiğimiz farklı plastik materyalleri nasıl hayatımızdan çıkaracağımızdan bahsediyor olacağım.

Siz de bu çabaya ortak olun!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.