Plastiksiz Yaşama Doğru 6 Adım

Birkaç ufak değişiklik yaparak plastiksiz bir yaşama doğru adımlar atabiliriz. Ve başlamak için hiç bir zaman geç değil!

Hadi sen de katıl! Neden mi? Çünkü denizler, yeryüzü plastikten yamalarla, dağlarla kaplanmaya başladı. Bilim insanlarının açıklamalarına göre 2050 yılında mavi denizlerimizde balıktan çok plastik olacak! Ve tüm bu yığın yiyecek zincirlerine de karışmaya başladı bile 🙁

Bir kişinin bu yöndeki uğraşı neyi değiştirir ki deme ve hemen başla. Bu adım adım gelişecek bir hareket! Ne kadar çok insanı bilinçlendirir, etkilersen o kadar büyüyecek etkisi.

Sihirli adımların evinden, günlük yaşamından başlayacak. Her gün yapamadığını fark edersen kendine haftada bir gün seç ve o günü ‘plastiksiz gün’ ilan et. Bakalım bir günü plastiksiz geçirebilecek misin? Yapabildiğin zaman gün sayısını ikiye çıkar. Her başarından sonra hedefi yükselterek devam et. Dünya için, bizden sonra yaşayacaklar için ne büyük bir adım olduğunu anladıkça bundan çok daha keyif almaya başlayacaksın.

İlk günler için işte 6 adım:

Adım 1

Plastik şişede satılan içecekleri (en çok su!) almamak için yanınızda taşıyabileceğiniz çelik veya cam bir matara edinin. İlk günlerde evden çıkarken unutabilirsiniz 🙂 ama zamanla bir parçanız haline gelecek, merak etmeyin! Cam kavanozlar bile bu konuda çok işe yarıyor. Deneyimlerimden söyleyebilirim. Bizim evde çocukların biberonları da bu çelik şişelerdendi.

Adım 2

Alışverişlerimizde kullandığımız naylon poşetler dünyayı kirleten plastiklerin başında geliyor. Çok kısa bir süre için faydalanıp atıyor ve yeryüzüne inanılmaz bir kirlilik yaratıyoruz. Dünya’da saniyede 200.000’e yakın naylon torba kullanılıyormuş! Çözümü yine bizde! Bez çantalar. Yine unutmadan alışverişe çıkmanız biraz zaman alacak ama onlar da bir parçanız oluyorlar kısa zamanda. Bu sayede her gün onlarca naylon torbayı nasıl kolayca tükettiğimizi de fark ediyorsunuz. Evdeki kullanılmayan kumaş parçalarından, yastık kılıflarından bile yapabilirsiniz. Kendi alışverişlerinize uygun farklı boylarda dikip koleksiyonunuzu oluşturun. Arada makineye atıp yıkanıyor ve sizi mutlu etmeye devam ediyorlar.

Adım 3

Plastik çöpü en çok arttıranlardan biri de diş fırçaları! Sadece Amerika’da yılda 25.000 ton plastik diş fırçası atılıyor. Ülkemizdeki rakamları bilmiyoruz ama kendi kullanımınıza bakarak bunun yaratılan dağa eklendiğini düşünürseniz çözümü için yapabileceklerinizi fark etmeye başlayabilirsiniz. Bambu diş fırçaları eskidiğinde üzerindeki telleri el aleti ile çekerek çıkarabiliyorsunuz, geriye kalan %100 bambu kısmını da gübrenize ekleyebilir veya toprağa bile gömebilirsiniz. Doğada yok olabilen bir parça ne de olsa!

Adım 4

Mutfak atıklarımız çöp değil, doğadan gelen ve doğaya geri dönebilen materyallerdir. Plastik torbaların içine sıkıştırıp çöp tepelerine gönderdiğimizde en kısa bir yıl içinde parçalanmaya başlarlar ve bu süre içinde metan gazı oluşturarak dünyaya bir zarar daha vermeye devam ederler. Kendimiz onları ayırıp gübreye dönüştürmek için basit bir çaba harcarsak sadece çöp oranını azaltmakla kalmayız, daha az plastik torba kullanılmış olur ve o değerli kompost yeryüzünde toprağımıza eklenir. Kompost yapımı için onlarca yeni ürün ülkemizde de satılıyor. Blogda bu konuda bir yazı yer alacak. Ama siz araştırmaya başlayın. Seveceksiniz!

Adım 5

Bir yılda tam 8.5 milyar plastik pipet çöpe gidiyor. Çöpe gidince yok olmuyor tabi ki. Bir şekilde toprağımızı, okyanuslarımızı kirletiyor. Çünkü 500 yıl veya daha fazla ömrü var. Değişmiyor, dönüşmüyor, her yıl katlanarak artıyor. Peki biz bunu kullanmadan yaşayamaz mıyız? Tabi ki yaşayabiliriz. Ben de arada çocuklara eğlence olsun diye renkli pipetler alıyordum. İşin bu boyutunu neden hiç düşünmemiştim bilmiyorum. Artık kullanmıyoruz.

Adım 6

Paketli ürünler yerine evde yapabileceğin doğal ürünleri kullanın. Sıvı sabunlar, duş jelleri ile okyanuslara bir çok atık madde ekleniyor. Tükendiğinde atılan plastik paketleri ise yeryüzüne fazladan zarar. Zaman içinde bir çok tarif bloga eklenecek. Ama siz biraz zaman ayırıp evinizde hangi paketli ürünlere gerçekten ihtiyacınız olup olmadığının farkına varın. Doğal malzemelerle yenilenmek hem keyifli hem de arındırıcı olacak.

Yolculuğumuz daha yeni başlıyor.

“Plastiksiz Yaşama Doğru 6 Adım” için 11 yanıt

 1. hello, i am a university student from America, trying to be zero waste in Istanbul. i am having a hard time finding stores that sell loose rice (rice that is not in a plastic bag). do you know how i might find zero waste grocery stores in the city?

  1. Hello, how nice to see you found my blog.
   Farmers markets (town pazar) carry unpackaged rice.
   There’s not a specialty zero waste store in Istanbul yet.

  2. Hello, if you are still in İstanbul, you can find rice within huge bag, and buy how much you need. In my opinion, there are many market which sell the legumes in open, not with plastic bag.

 2. Bambu diş fırçası ve diğer tekrar kullanılabilir ürünler de %100 çözüm değil ne yazık ki. Neyden üretildikleri kadar nasıl üretildikleri, bize gelene kadarki süreçleri de önemli. Bambu diş fırçası örneğin, hangi bambulardan yapılıyor, bambuların kesildiği ekosistemin dengesi gözetiliyor mu, kesme yontma işlemlerinde kimler nasıl şartlar altında çalışıyor, üretim aşamasında makineler kullanılıyor mu, bize ne kadar uzaktan, ne kadar karbon salınımı yaparak geliyor…
  Bu kadar şeyi hesaplamakla tabii ki kimse uğraşmaz, onun yerine yerelde, köylerde (yaşlılara sorulabilir) neler kullanılıyor diye araştırmak daha sağlıklı. Herkesin yaşadığı yerde farklı çözümler oluyor genelde. Diş fırçası yerine misvak, veya diğer malzemeler için de yepyeni bir şey almak yerine ikinci elini kullanmak olabilir. Çözümü araştırıp bulmak gerekiyor 🙂

  1. Merhaba
   Bu konuyu ben de araştırdım.Misvak da bizim ülkemizin bir ağacı değil.
   Ama en azından yakın bir coğrafyadan geliyor diyebiliriz.
   Bambu çok hızlı büyüdüğü için bu üründe sürdürülebilirlik sağlıyor.
   Plastik kullanmaktan kat kat iyi diye düşünüyorum.

 3. Yeni tanıştım sizlerle, dilerim ben de sizler gibi atıksın hayata başlayabilirim. Doğa için değerli emeklerinize teşekkür ederim.Var olun.

 4. Google’da yağlı kağıt yerine ne kullanabilirim diye ararken bir anda kendimi sizin blogunuzda buldum çok daha basit yemek tarifi veren sayfalarda çözümler ararken bir anda uzun zamandır içime dert olan ama başlamayı hep ertelediğim şeye başlama fırsatı buldum teşekkür ederim 😍

 5. Ben diş macunu yerine karbonat kullanmaya başladım ve eskiden diş fırçalamak hoşuma gitmezdi ama sanırım karbonatın doğallığından dolayı artık diş fırçalamak çok hoşuma gitmeye başladı. Bu fikir sizlere saçma ya da etkisiz gelmesin. Çünkü diş macununun yaptığı sarartmayı yapmıyor ve ağız kokusu da oluşturmuyor hatta bence diş macunundan daha bile ferahlık veriyor. Yavaş yavaş sıfır atık yaşama geçmek istiyorum çünkü 15 yaşındayım ve bence bu yaşta alışırsam hem daha az atık atmış olurum hem de arkadaşlarıma anlatmam daha kolay olur. Umarım sıfır atık ülkemizde ve dünyada yaygınlaşır ve artık doğaya verdiğimiz tahribat azalır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir