Doğal Malzemelerle Yeni Alışkanlıklar

 

Doğayla ilişkimiz üretmek ve tüketmek üzerine kurulu. Ne kadar verirsek o kadar alıyoruz, hatta fazlasını alıyoruz bu sihirli gezegenden. Sıfır Atık felsefesinin yaygınlaşmaya başladığı bu günlerde en temele dönebilmeyi deniyoruz. Tabiattan doğalı almak ve ona geri vermek. Peki ya alışkanlıklar?

İşte bu yolda haydi gelin siz de ufak değişiklikler yapın. Plastik kullanımınızı gözden geçirin. Göreceksiniz ki ne kadar gereksiz bir atık yığını oluşturuyoruz. Bilim insanlarının yaptığı araştırmalara göre plastik tüketimi bu oranda devam ederse 2050 yılında okyanuslardaki plastik madde oranı balık oranından fazla olacak! Bu korkunç bir veri değil mi?

Marketlerde paketlenmiş sebze ve meyveleri almayı reddedin! Açık olanları alın. Pazarlara gidin. Alışverişe giderken bez çantalarınızı, file veya sepetlerinizi yanınıza alın. Ürünlerin plastik poşetlere koyulmasını tercih etmeyin. Çeşitli boylarda bez çantalar evde de kolaylıkla dikilebiliyor. Kendi kreasyonunuzu hazırlarken eğlenin. Sıfır atık yolculuğunuz sizi yansıtsın. Unutmayın ki ‘sıfır atık’ evde kullanılmayan malzemelerin de yeniden değerlendirilmesi demek. Bez çantalarınızı hazırlarken eskimiş örtüleri, çarşaf veya mutfak bezlerini de kullanabilirsiniz. Ben farklı küçük hediyelikler olarak aldığım çuval kumaşı veya keten keseleri alışverişlerimde kullanıyorum.

Taze ürünler dışında bakliyat, un, şeker gibi ürünleri de pazarlardan paketsiz almak mümkün. Adımlarınızın bunları da kapsayacak şekilde ilerlemesini diliyorum ama evet hepsi sıra ile!

İlk adımlar olarak paketli gıda tüketiminizi gözden geçirip bunların atıksız (paketsiz) alternatiflerini arayabilir, evde yapılabilecekleri tamamen listenizden çıkarmayı deneyebilirsiniz. Yurt dışında bir çok ‘bulk store’ açıldı. Bu şekilde kolayca paketsiz alışveriş yapılabiliyor. Ülkemizde uzun yıllardır bu şekilde yapılan satışlar hijyen gibi sebeplerle dönüştürülüyor. Aslında hijyenik olarak toptan satış mümkün ve zaman içinde daha da yaygınlaşacağına inanıyorum.

Bir sonraki market alışverişinizde açık olarak satılan ürünleri kendi çantalarınızla almayı deneyin ve evde yapabileceğiniz birkaç ürünü listenizden tamamen silin. Plastik poşetler olmadan da yapabiliyoruz. Hadi bir deneyin! Siz ne kadar atıksız olabiliyorsunuz.

 

“Doğal Malzemelerle Yeni Alışkanlıklar” için 4 yanıt

 1. Merhaba, herşey tamam ama çöp torbalarını nasıl yapıyorsunuz? Hazır çöp torbaları satın almıyorum artık ama hergün iki plastik poşet çöp torbası oluyor bizim evde. Bir öneriniz var mı?

  1. Az çöp çıkarabilmek ancak gereksiz tüketimlere son vererek, gıda atıklarını gübreleştirerek, paketli gıda almayarak mümkün olabilir.
   Biz bunları uygulayarak çok az çöp çıkarmayı başardık.
   Nişastadan yapılan ve çevreye daha az zarar yaratan çöp torbalarını kullanıyoruz.

 2. Yiyecekeri özellikle marul, maydanoz gibi yeşillikleri buzdolabında uzun süre muhafaza etmek için ne kullanıyorsunuz? Kese kağıdı bez torba kullanılabilir mi?

  1. Oksijensiz kaldığında taze duruyorlar. Ben kapalı cam kaplar kullanıyorum.
   Bazen pazardan getirdiğim bez torbaların içinde sürekli kullandığım plastik poşetlere koyup ağzını bağlıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir