Yapraktan Üretim – Doğaya Dair Güzel Bir Proje

On iki yıl çok sevdiğim çiçekler benim işimdi. Çiçekçi kız Selvi zamanlarımda çocuklar için önerdiğim eğlenceli bir mini proje ‘yapraktan üretim’. Çocuklarla atölye yapmak en sevdiğimdi. Ektik, diktik, suladık, büyüttük, kestik, inceledik, kokladık, yedik.

Çiçekler evimizde doğa ile temasımızı sağlayan en yakın bağ. Miniklere döngüleri anlatacak çok değerli canlılar. Onlar için olduğu kadar bizim için de büyüleyici. Sabah uyanıp heyecanla bakmak isterseniz size de iyi gelebilir.

Bir kısım bitki yapraklarından çoğalabiliyor. Sukulentlerin çok türü bu grupta. Crasulacaeae familyasından Echeveria ve Sedum cinsleri en kolay yapraktan üreyenlerden. Evde bu bitkiniz varsa gövdesi biraz uzadığında alttaki yapraklardan kesip çoğaltmanız mümkün. Eğer bitkiniz yoksa bir komuşunuzdan çalabilirsiniz. Anneannem ve annemlerin en çok yaptığı buydu. ‘Çalmak’ deyimini gerçek anlamında kullanmadan tabi. 🙂

Bitkinin alttaki yapraklarından temiz bir bıçakla kesip ayırın. Burada dikkat etmeniz gereken yaprağı zedelemeden kesmek. Sadece gövdeden ayrıldığı noktanın kesik olması gerekiyor. Aldığınız yaprakları temiz bir el bezinin üzerinde 2-3 gün bekletin. Direk güneş altında olmasın ama ışığı alsın. Çok nemli bir yer olmasın.

Resimdeki Sedum Burrito

Bu sürenin sonunda saksıya hafif yapılı bir toprak koyun ve yaprakları üzerine dizin. Toprağa saplamaya bile gerek olmuyor. Onlar zaten ne yapacağını biliyor. Bir süre toprağı sadece nemlendirecek kadar ıslatın. Çok ıslak olursa yapraklar çürür.

Saksınız normal gün ışığını alacak bir yerde bulunsun. Sukulentler çok soğuğu ve ıslak kalmayı sevmiyor. Bunu göz önünde bulunduracak şekilde bir yer seçin ve arada bir toprağı nemlendirerek 1-2 hafta kadar bekleyin. Yaprağın gövdeden kesildiği yerinden ince kökler vermeye başlayacak ve bunlar uzayarak suyu aramaya başlayacaklar.

Ben bu noktada çok hafif yapılı toprağı azıcık üzerine örtüyorum. Az sulamaya devam. Sonunda fark edeceksiniz ki kökler artacak ve tutunmaya başlayacak. İşte bu aşamada köklerin üstünden yeni pıtırlar büyümeye başlıyor. Birken iki, sonra üç, dört oluyorlar. Sihir gibi!

Artık büyütmek istediğiniz saksıya alabilirsiniz. Nazikçe kökleri toplayın. Yine torf gibi hafif yapılı toprakla dolu saksıya yerleştirin. Yapraklar üstte kalacak şekilde kökleri örtün ve sulayın. Unutmayın, az sulama! Toprak nemlenecek kadar sulayıp kuruyana kadar beklemek iyi bir zaman ölçüsü.

Sukulentler bazen uzayıp gidiyorlar. Bu şekilde bitkiniz varsa yine temiz bir bıçakla gövdesini istediğiniz bir yerden kesip çok ıslak olmayan toprağa yerleştirin. Bu sefer gövde toprağın içine girmeli. Bir kalemle zemini delip yer açabilirsiniz. Sonrasında hafif sulamaya devam. Yeniden köklenecek ve mutlu mesut yaşayacaktır.

Minik not: Çiçek sayfalarıma göz atmak isterseniz instagram’da yeni ismi @atiksizev olarak geçiyor. Bir yapılanma olacak ama şu anda önceki resimler mevcut. Biraz renk, biraz çiçek için gezebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir