Portakal-Mandalinalı Maş Fasulyesi Salatası

Atıksız Yeme-İçme Tarifleri // Chez Onur

Meyveli bir salata yapalım. 


Ne kullandım? Maş fasulyesi, firik bulguru, mandalina, portakal. Sosu için portakal kabuğu, mandalina suyu, zeytinyağı, tuz, karabiber, sirke.

Nasıl yaptım? Maş fasulyesini önce yoğurtlu suda beklettim ki fitik asidi çıksın, sonra dişe dokunur şekilde haşladım. Firik bulgurunu haşladım. #sifiratik haşlama suyunu atmadım, çorba yapımında kullanmak üzere sakladım. Bu topraklarda çok eski bir tarihi olan firik bulguru, füme lezzetiyle bu salataya çok yakışıyor. #sifiratik İlaçsız portakalın kabuklarını rendeledim. Beyaz kısımlarını almamaya çalıştım. Rendeleme işleminden sonra portakalın etli kısımlarını zarlarını almadan dilimledim. Aynı şekilde bir mandalinanın da etli kısımlarını zarlarını almadan çıkarttım. Bir diğerinin suyunu sıktım. Salatanın sosu için portakalın kabuklarını, mandalinanın suyunu, zeytinyağını, tuzu, karabiberi ve sirkeyi karıştırdım. Salatanın üstüne döktüm.

Alternatifler: Karabiber yerine pul biber kullanabilirsiniz. Kimyon ekleyebilirsiniz. Mandalinanız yoksa sadece portakal kullanabilirsiniz. Portakalınız yoksa sadece mandalina kullanabilirsiniz. Greyfurtunuz varsa kullanabilirsiniz. Firik bulguru yerine başka tahıllar kullanabilirsiniz. Turşu ekleyebilirsiniz.Meyveli salatalardaki şeker tadının sirkeyle çok yakıştığını düşünüyorum. Bu nedenle, buna benzer meyveli salataları sirkesiz denemeyin, derim. Sirkeyi evde kendiniz de yapabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir