Kış Çorbası

Atıksız Yeme-İçme Tarifleri // Chez Onur

Renkli bir kış çorbası yapalım. 

Ne kullandım? Yeşil mercimek, firik bulguru, kuru domates, (haşlanmış) nohut, Antep fıstığı, yoğurt, un

Nasıl yaptım? 

Yeşil mercimekle firik bulgurunu ayıklayıp yıkadım, sonra ayrı ayrı kaplarda bir saat suda beklettim. Aynı zamanda kuru domatesleri ufak doğradım, kaynar suda yumuşamaları için bıraktım. Yeşil mercimeğin suyuna bir kaşık yoğurt ekledim: böylece baklagillerde oluşan fitik asidinden kurtuldum. Bir saatin sonunda ikisini de aynı tencereye ekledim, haşlanmaya bıraktım. İçine bir çorba kaşığı tereyağı ekledim. Kuru domatesleri ve domatesleri yumuşattığım suyu tencereye ekledim. Tencereye bir avuç da haşlanmış nohut ekledim. Nohudu siz de haşlayabilirsiniz, hazır da alabilirsiniz.

Sıfır atık tüyosu: baklagilleri siz haşlıyorsanız haşlama suyunu atmayın. Ya bitkilerinize verin ya da hamur işlerinde yumurta beyazının yerine kullanın. Mikserin hızlı ayarında haşlama suyunu çırparsanız, aynen yumurta beyazının kar olması gibi katılaşır. Bunu, hamur işlerinizi kabartmak amacıyla yumurta beyazı yerine kullanabilirsiniz. Başka bir yazıda daha ayrıntılı olarak ele alalım.)

Yeşil rengi nedeniyle Antep fıstığı ekledim. Tuzunu verdim. Çorbanın terbiyesi için iki çorba kaşığı un, iki çorba kaşığı yoğurt, pul biber ve zerdeçalı iyice karıştırdım. Sıcak çorbadan aldığım suyla bu terbiyeyi ılıştırdım ve çorbaya ekledim. Bir taşım daha kaynatınca çorba hazır oldu. Fıstık ve bulgur sayesinde tencerenin kapağını açınca mutfak mis gibi füme koktu. Vejetaryen dostlara bol proteinli bu çorbayı özellikle tavsiye ediyorum. 

Alternatifler: Firik bulguru yerine normal bulgur kullanabilirsiniz ama füme kokusundan mahrum kalmış olursunuz. Antep fıstığı yerin fındık, yer fıstığı da kullanabilirsiniz ama çorbada yeşil renk eksilmiş olur. Yeşil renk ille de olsun derseniz maydanozun yapraklarını doğrayıp çorbaya ekleyebilirsiniz. Maydanoz yaprakları kullanabilirsiniz, böyleyse saplarını da çorbaya eklemeyi ve pişirmeyi unutmayın. Mutfakta maydanoz yok ama buzdolabında yeşil yaprakları olan bir sebze (karnabahar, brokoli, havuç gibi) gördünüz, onun yapraklarını da kullanabilirsiniz. Yağı az geldiyse pişirdikten sonra zeytinyağı veya tereyağı ekleyebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir