Zero Waste nedir ? Sıfır Atık

Son günlerin popüler akımlarından Zero Waste nedir tam olarak?

İnsanın yarattığı hızlı tüketim döngüleri sonucunda dünyamız için tehlike çanları bir süredir çalmakta. Doğal olmayan malzemelerden üretilen ürünler büyük bir hızla çoğalırken tabi kaynaklarımız daha büyük bir hızla yok oluyor. Bu dengesizlik sonucunda önümüzde ciddi bir atık sorunu var. 

Bir şeyi ‘çöpe attığımızda‘ nereye gidiyor? ‘At gitsin’ dediğimizde! Gittiği yer yine bizim mavi gezegenimizin toprakları, ormanları, dağları, çukurları, okyanusları, dereleri maalesef! Gidecek başka bir yeri yok. Plastikten oluşan dev dalgaların ya da dalış uzmanlarının çektiği su altı manzaralarının videolarını izleyince nereye gittiklerini gayet iyi anlıyoruz. Kalbimizi kırıyor bu görüntüler. http://atiksizev.com/ilham-verenler/

‘Zero Waste’ bireysel etkimizi azaltabilmek için kendi hayatımızda uygulayabileceğimiz değişikliklerin tamamı. Bu seçimi yaptığımızda atıklarımızı geri dönüştürmeye odaklanmıyoruz. Aksine sorunun en temeline inip atığı üretmemekten başlıyor yolumuz. Bunu başarabilmek için bu akımı dünyaya tanıtan Bea Johnson’ın bize gösterdiği yolda 5 temel prensibi uyguluyoruz.

5 Temel Prensip

  • Kullanmadığını REDDET
  • Kullandığını AZALT
  • Tükettiğini YENİDEN KULLAN/ TAMİR ET
  • GERİ DÖNÜŞTÜR
  • ÇÜRÜT/ KOMPOSTLAŞTIR

Prensiplerin ilki ve en temeli kullanmayacağımız her ürünü reddetmek. Başlıcası bedava verilen pazarlama ürünleri, broşür, kitap, defter, kalem, bardak vs. “Nasılsa bedava, alalım, dursun” alışkanlığımıza bir son.

Tek kullanımlık plastik ürünleri, paketlemeyi kesinlikle reddediyoruz. Bunlar bardak, tabak, çatal, kaşık, bıçak, pipet, ıslak mendil, pet şişeli ürünler, paketli tüm gıda ve ürünlerden oluşuyor.

İkinci prensip kullandığımız ürünleri azaltmak. İhtiyacımız olan kadarını almak. Yiyebileceğimizden fazla sebze, meyveyi, bozulabilen ürünleri almazsak, çöpe giden de o kadar azalır.

Üçüncü yöntem tüketimlerimizi yeniden değerlendirmek. Yırtılanı dikmek, kırılanı onarmak, bozulanı tamir etmek, yeni kullanım yerleri bulmak. İkinci el kıyafetler, ayakkabılar, araçlar ve eşyalar kullanmak.

İlk üç prensibi uygulayamadığımız durumda ürünleri geri dönüştürmek veya kompostlaştırmak son seçenek olarak listedeki yerini alıyor. Geri dönüşümü arttırmak değil minimuma indirebilmek Sıfır Atık yaşam biçimini anlatır.

Mutfaktan çıkan atıklarımız çöplerimizin yarısından fazlasını oluşturuyor. Bu ‘organik’ dediğimiz atıkları kompostlaştırmak onların tekrar doğal döngüdeki yerlerine dönmesi için en iyi yol. Çöp alanlarında üst üste yığılan poşet içindeki mutfak atıkları metan gazına dönüşerek zararlı hale geliyor. Buna karşın kendi balkonumuzda bir kutunun içinde solucanların yardımı ile yapabileceğimiz bir kompost atıkların gübreye dönüşmesine ve tekrar toprağa karışmasına yardım ediyor. Topraktan gelen yeniden toprağa kavuşuyor. Hem de zengin besin içeriğiyle!

Sonraki yazılarda tüm prensipler için bireylerin, kurumların, devletlerin yapabileceklerine değineceğim. Unutmamak lazım ki bir kişi bile fark yaratabilir!

Dünya üzerindeki her birey bir adet plastik şişeden vazgeçse tam 8.000.000.000 -Sekiz Milyar- adet eder!

Sizce fark yaratabilir misiniz?

 

 

 

“Zero Waste nedir ? Sıfır Atık” için 2 yanıt

  1. Merhaba,
    Ben de yaklaşık 7-8 aydır az atık çıkarmak için çaba gösteriyorum. Özellikle kompost; yapmak isteyip de cesaret edemediğim bir konu. Bahçe olmadan, apartmanda bunu yapmak ne kadar mümkün? Kırmızı solucan kullansak balkonda idame etmesi mümkün müdür? Siz kompostu nasıl yapıyorsunuz? Bu konularda bilgi paylaşabilirseniz çok sevirim. Sevgiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir