4 Malzeme ile Çamaşır Tozu Tarifi

Çamaşır makinesi deterjanlarının üretiminde kullanılan sentetik kimyasallar hem kendi sağlığımız hem de dünyamız için zararlı.

Birkaç faydalı bilgi:

 • Deterjan markaları ürün içinde bulunan maddeleri hukuki olarak ‘şirket sırrı’ sayıldığından açıklamakla yükümlü değiller. Bizler nelerle çamaşırlarımızı yıkadığımızı tam olarak bilemiyoruz.
 • Mis kokulu çamaşırlar için eklenen parfümler fazla adette kimyasalın karışımından meydana geliyor ve tenimiz bütün gün veya gece bu maddelere maruz kalıyor.
 • ‘Daha parlak’ çamaşırlar için ürünlere mini partiküller ekleniyor. Bu maddeler ultraviyole ışınlarını emerek renklerin daha parlak görünmesini sağlıyor. Ve doğal maddeler değil! Belki de toksik! Bilmiyoruz.

Bu tanımadığımız toksik maddelere maruz kalmak yerine bildiğimiz daha doğal ve basit içerikle kendi çamaşır tozumuzu hazırlayabiliriz. Hem de marketlerde satılandan çok daha ucuza!

Malzemeler
 • 1 bardak rendelenmiş zeytinyağı sabunu
 • 1 bardak çamaşır sodası (Na2CO3)
 • 1/2 bardak karbonat (NaHCO3)
 • 1/2 bardak boraks (bu içeriği ‘olmasa da olur’ testi sonucu tariften çıkardım)

Bu maddelerden de kısaca bahsetmek istiyorum:

 • Çamaşır Sodası – Na2CO3 doğada bulunan bir mineral. Hafif yakıcı özelliği olduğundan sık temas halinde olacaksanız eldiven kullanabilirsiniz, ama ben evde ara sıra lekeli çamaşırları sodalı suda yıkıyorum ve herhangi bir zarar görmedim. Bu madde sıvı yağ kaynaklı kirleri temizler. Göze temastan kaçınılmalıdır.
 • Karbonat – NaHCO3 yine doğada bulunan bir mineral. Hafif aşındırıcı etkisiyle temizleyicidir, beyazlatır ve koku giderir. Göze temastan kaçınılmalıdır.
 • Boraks – Bor, sodyum, oksijenden oluşan doğal bir mineral. Antiseptik, antifungal, antibiyotik, koku giderici ve dezenfektan etkisi vardır.  Nefes yoluyla çekilmemeli, yutulmamalı ve göze temas etmemelidir.

Saf zeytinyağı sabunu rendeleyin ve bir kabın içinde belirtilen ölçülerdeki içerikle karıştırın.

Çamaşır tozunuzu cam kavanozda saklayabilirsiniz.

Kullanım: Normal deterjanı kullandığınız şekilde yıkama gözüne 1-2 kaşık kadar koyup yıkayabilirsiniz. Uzun süredir kullandığım bu tozdan ben çok memnunum.

Çamaşırlarınızı yumuşatmak için de yumuşatıcı gözüne 1/2 bardak elma sirkesi koyabilirsiniz. Merak etmeyin kokusu çamaşırlar kururken uçup gidiyor.

Zeytinyağı sabunun zaman içinde su borularını tıkadığını belirten yazılar okudum. Bizim evde iki yılda bir durum olmadı.

Ayda bir kere bir bardak beyaz sirke (endüstriyel bir üretim ve aslında sitrik asit) ile yüksek ısıda çalıştırarak arındırma işlemi yapmaya çalışıyoruz.

“4 Malzeme ile Çamaşır Tozu Tarifi” için 21 yanıt

 1. Merhaba öncelikle yüreğinize sağlık paylaştığınız bilgiler için teşekkür ediyorum.
  Toz çamaşır deterjanını sıvı hale dönüştürsek (sıvı el sabunu tarifinizdeki gibi) durdukça çamaşır sodası karbonat boraks özelliğini yitirir mi? Toz olarak mı kullanmak gerekir.
  İyi günler, işlerinizde kolaylıklar diliyorum…
  Seda Tarhan

  1. Merhaba,
   Sıvı hale dönüştürebilirsiniz. O şekilde kullanılıyor yurt dışında da.
   Bir de sıvı tarif ekleyelim. İyi oldu sorduğunuz.
   Sevgiler
   Selvi

 2. Merhaba bu karışım renkli çamaşırlar için de kullanılabilir mi, renkli çamaşırlarda kalıntı, dalgalanma renk açma v.s. gibi etkiler yapar mı?

  1. Merhaba
   Kendi karışımlarımı yapmadan önce onları kullanıyordum.
   Şimdi sadece kendi hazırladıklarımı kullanıyorum.

 3. Merhaba, en yüksek kaç derecede yıkama yapabilirim bu karışımla? Siz renklileri ve beyazları kaç derecede yıkıyorsunuz öğrenebilir miyim rica etsem?

  Evleniyorum ve yeni hayatıma olabildiğince atıksız olarak girmek istiyorum. Siteniz bu günlerde benim için bir ilaç adeta. Teşekkür ediyorum böyle bir girişimde bulunduğunuz için.

  1. Merhaba bizde 30 ve 40 dışında pek yıkama yapılmıyor.
   Çok lekelileri önceden sıcak su ve çamaşır sodasında bekletip biraz çitileme vs ile halletmeye çalışıyoruz.
   Çok teşekkürler…

  1. Sabun doğru formülasyon ile yapıldığında kostik sabunlaşma reaksiyonunda tamamen dönüşür.
   Dolayısıyla çamaşır tozu karışımında sabun rendesi kullanmamızın zararı olduğunu düşünmüyorum.
   Kostik tek başına (dönüşmeden) zararlı olabilir belki.

   1. Kostik diğer adıyla sodyum hidroksit (NaOH) asit değil kuvvetli bir bazdır. Lütfen bişgi verirken biraz daha dikkatli olalım.

 4. merhaba farkındalık uyandırma yolundaki çabalarınızı takdir ediyorum. Merak ettiğim konu, evde marketten aldığım granül sabunu kullanıyorum deterjan olarak. İçerik olarak sıkıntılı mı acaba?

  1. Merhaba, bahsettiğiniz sabunun içeriğini bilmiyorum.
   Bizim almama sebebimiz her seferinde plastik paketlemelerin atık oluşturması.

 5. Merhaba bu toz deterjanı bebeğimin camasirlarina kullanabilir miyim ? Daha önce kimyasz diye bor kullaniyordum ama kızımın kıyafetleri bozardi hep o yüzden yeni şeyler arayışına girdim

 6. Merhabalar ben temizlikte boraks, çmaşır sodası ve karbonat kullanıyorum. Ama bunlar çamaşırların korkunç kokmasına sebep oluyor. Beyaz sirkede kullanıyorum. Siz çamaşırların kötü kokmaması için ne yapıyorsunuz? Zeytinyağlı sabun mu acaba kokuyı önlüyor?

  1. Merhaba
   Burada yazdığım çamaşır tozu tarifini aynen uyguluyorum. Sonuç kokusuz. Kötü bir koku olmuyor.
   Boraks ve beyaz sirke kullanmıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir